294

Spousta lidí se stará především o blaho a zdraví svých nejbližších, ale na sebe zapomíná. A to nemůže zůstat dlouho bez následků. Než se naše tělo zcela zhroutí, vysílá k nám celou řadu varovných signálů. Kterých si rozhodně všímat?
Následující znamení raději neignorujte, zvláště když se jich objeví hned několik najednou.
Zase ten pupínek
Důvodů, proč se vám na obličeji nebo zádech a ramenou tvoří pupínky, může být řada. Velmi často za nimi stojí hormonální nerovnováha, kterou způsobuje mimo jiné právě nadměrný stres, nedostatek spánku a nevyvážená strava, již řada lidí ignorujících péči o své tělo vyznává. Zvláště pokud jste na akné nikdy netrpěli nebo se vám v poslední době rapidně zhoršilo, zpozorněte.
Pomoc, brním
Že občas člověka někde zabrní, zvláště když si přesedí například nohu, není nic neobvyklého. Ale pokud vás brní především ruce a nohy pravidelně a často, pak se může jednat o problém. Nejspíš vaše tělo bojuje s nedostatkem některých živin, především vitaminů skupiny B nebo železa. A to je pravděpodobně výsledek toho, že se odbýváte v jídle. Tedy když ne v množství, tak hlavně v kvalitě. Výsledkem může být anemie a z ní pramenící celá řada zdravotních problémů…
Co dělají svaly
Zanedbávané tělo může volat o pomoc také záškuby ve svalech nebo rovnou křečemi. Ty totiž značí nejčastěji nedostatečný příjem hořčíku, opět následkem nevyvážené stravy. Co to může znamenat? Z dlouhodobého hlediska vysoké riziko srdečních obtíží a také selhání srdce…
Já chci do postele
Únava je jedním z nejčastějších příznaků, že je s tělem něco v nepořádku. Jenže kvůli hektickému životnímu stylu ji bereme jako nezbytnou součást našeho bytí, a tudíž ji příliš neřešíme. Pokud ale únava přetrvává a pociťujete ji i ve dnech, kdy objektivně nemáte důvod, je to minimálně k zamyšlení. Především nad svým životním stylem. Jestliže se stav ani po úpravě životního tempa, spánku a stravy nezmění, vydejte se raději k lékaři.
Co že to chci udělat?
Neschopnost soustředit se, zapamatovat si i banální věci, zdlouhavé řešení i těch nejjednodušších úkolů… To všechno jsou příznaky, jimiž mozek volá o pomoc. Navíc velmi často lidé, kteří se o potřeby svého těla nestarají, mnohem více podléhají stresu, který celou situaci ještě zhoršuje. A dostávají se tak do začarovaného kruhu – náš mozek „utlumuje“ také stresový hormon kortizol, takže nemůžeme čekat nějaké velké duševní výkony. Jediná možnost, jak tento kruh rozetnout, je začít myslet více na sebe. Věnovat více hodin spánku, maximální pozornost jídlu, nezapomínat na pohyb a také si začít užívat radosti života, které zmírní ten největší stres.
Foto: Shutterstock
Autorka: Lucie Pražáková

©2022 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account