S příchodem léta se většina z nás těší na prosluněné dny strávené na plážích, u bazénu nebo na výletech. Zapomínat bychom ale neměli na adekvátní ochranu kůže. Koneckonců se jedná o náš největší orgán, který tvoří asi 8 % naší celkové hmotnosti. Může ale také onemocnět, bohužel i fatálně.

Právě sluneční záření totiž patří mezi významné rizikové faktory vzniku rakoviny kůže, která je nejčastějším typem rakoviny v České republice. Jejím nejznámějším a zároveň nejobávanějším typem je takzvaný melanom, který patří mezi agresivní nádory s tendencí velmi rychle metastazovat. Nejčastěji se objevuje na kůži, ale vzácné nejsou ani případy, kdy se nachází v oku nebo na sliznici.

Vzhledem k agresivnímu charakteru melanomu je naprosto zásadní prevence a jeho včasné zachycení. Za jeho vznikem stojí právě nadměrné vystavování se slunečnímu záření bez náležité ochrany. Roli hraje také věk, kdy riziko rozvoje rakoviny kůže stoupá po 50. roce, genetika, světlý fototyp, časté „spálení“ od sluníčka, větší množství mateřských znamének nebo kouření.

Většinu z nich ovlivnit nemůžeme, expozici slunečnímu záření ale ano! Jak tedy svou kůži účinně bránit? Omezte pobyt na přímém slunci mezi 11. až 15. hodinou, kdy je intenzita UV záření dvakrát vyšší než v 10 nebo v 16 hodin. Používejte širokospektré fotoprotektivní krémy s vysokým faktorem, nejlépe 50+. Krému používejte dostatek a mažte se opakovaně.

Nezapomínejte používat také sluneční brýle s certifikovaným UV filtrem a pokrývku hlavy. Klobouk s širokou krempou je lepší než kšiltovka, chrání totiž celý obličej a krk. Pomoci může také vhodné oblečení. To by mělo být ideálně prodyšné, například bavlněné, a spíše tmavé barvy, tmavší barvy totiž absorbují více UV záření a tak ho ke kůži doputuje méně. V dnešní době existuje také široká nabídka oblečení v ochranným faktorem.

Chraňte se také pod mrakem, UV paprsky totiž pronikají i přes ně. Nízká oblačnost nezastaví 90 % z nich. Nezapomeňte se chránit i při běžném fungování ve městě a na výletech, zejména při výstupu do hor.  Se zvyšující se nadmořskou výškou je totiž kůže vystavována větším dávkám UV záření. Sluneční paprsky se odráží od sněhu, vody i písku.

Jestliže jste rodičem, chraňte před slunečním zářením své děti! Kůže má dlouhou paměť a časté spálení v dětství může zvyšovat riziko rakoviny kůže v dospělosti. Malé děti patří mezi nejcitlivější skupinu, do tří let by měly být na přímém slunci jen minimálně.

A ještě jedno doporučení – vyhýbejte se soláriím. Hlavní složkou jejich lamp je totiž UVA záření, které kromě rakoviny způsobuje i stárnutí kůže.

Důležité jsou v rámci prevence také návštěvy odborníků a samovyšetření znamének. K dermatologovi byste měli zajít, jestliže nemáte žádné komplikace, alespoň jednou ročně, samovyšetření znamének byste pak měli provádět jednou měsíčně. Ptáte se, jak na to? Pomůže metoda ABCD. Více se o ní dočtete na našich webových stránkách nebo v aplikaci Preventivka, kde najdete podrobné návody, jak objevit případné rizikové znaménko.

Zdroj: Loono

Foto: se souhlasem Loono

Tagy:
0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account