Je tady období příjemně chladného vzduchu, možnosti nosit měkoučké svetry a popíjet vyšperkované kakao! Těšíte se? My ano! Bohužel mnoho z nás vnímá konec listopadu také jako období snížené imunity, všudypřítomných viróz, krizí duševního zdraví, splínů a nedostatku energie těla i mysli. Jinak řečeno: sluníčka ubývá a den se krátí, kdežto únava a vrstvy oblečení naopak přibývají. Jak si takové chladné počasí zpříjemnit a nezruinovat svůj rodinný rozpočet? Pár užitečných rad zadarmo může přinést právě biohacking, skrze který poznáte a optimalizujete sami sebe i své prostředí.

A právě s prostředím jsme nerozlučně spojeni. Proto, jakmile započne sezónní změna přírody ukládající se postupně ke spánku, začíná se k podobnému “spánku” ukládat i naše tělo. Největší změna teploty a světla nastává zhruba koncem října, ale graduje právě v tomto období koncem listopadu. A spolehlivě to poznáte i podle vaši touhy zalézt do postele, přetáhnout si peřinu přes hlavu a vzbudit se až hodnoty na teploměru opět budou dosahovat krásných dvaceti stupňů. 

Příroda a vše živé v ní je řízeno více či méně cyklickými procesy a není radno některé z nich přeskakovat či zanedbávat. Z dlouhodobého hlediska zkrátka nejsme schopni fungovat neustále na vrcholu všech našich možností. Na konci podzimu proto mějme s vaším tělem i myslí více trpělivosti, nechme je občas déle prospat a příliš je nestresujme mnoha výstupy z komfortu či stimulanty. Zkrátka to, co jsi levou zadní zvládala psychicky i fyzicky během léta, nemusí jít najednou tak snadno. A je to naprosto v pořádku,

6 krůčků k zimní odolnosti

Foto: Shutterstock

Otužováním k zahřátí

Přemýšlíte každou zimu, jakou novou vrstvu nebo termo materiál na sebe ještě obléknout? Napadlo vás někdy položit si otázku, proč po určité době ani pět vrstev kašmíru nestačí, aby vám nebyla zima? Odpověď hledejte ve slově adaptace. Konec léta a začátek podzimu je ta nejvhodnější doba, kdy své tělo velmi opatrně přivykat na snižující se teploty. Otužování vám může podpořit tvorbu vlastního tepla a do jisté míry vás zbaví závislosti na stabilitě vnějších teplot a nadbytečných vrstvách oblečení. Zároveň otužování vás nebude stát ani korunu, protože místní rybník, studená sprcha nebo mražená zelenina je vždy k dispozici. 

Foto: Shutterstock

Otevřete okna

Jedním z důvodů, proč býváme na podzim a v zimě často nemocní, je fakt, že se uzavíráme do svých domovů či do jiných prostor, kde trávíme mnoho času. A většinou obklopeni skupinou lidí. Vyšší koncentrace osob v suchém nevětraném prostoru je pro bacily lahodnou hostinou a vy jste ti, kteří ponesou následky. Nemusíte tedy nutně sami sebe hnát na půl dne ven, ale můžete snadno pustit trošku vzduchu dovnitř. 

Foto: Shutterstock

Hýbejte se

Mirko pohyby během dne pomohou vašemu tělu na mnoha úrovních. Nastavte si budík a každou hodinu vyskočte, procvičte si bránici, pracujte chvíli ve stoje, vyjděte na krátkou procházku (klidně třeba s odpadky) nebo k místnímu farmáři pro potraviny, udělejte deset dřepů či se párkrát protáhněte mezi futry. Fantazii se meze nekladou! Podpoříte si tak psychiku, cévy i termoregulaci.

Foto: Shutterstock

Spěte jako princezna

Nenechte se zmást… Spaní „na princeznu“ neznamená, že budete mít pod sebou deset matrací, na sobě noční košilku s volány a na hlavě korunku. Opravdu kvalitní spánek vám může přinést mnoho technik, včetně chladného prostředí v místnosti, které by dle doporučení mělo být kolem 18 °C (rozmezí zhruba 15-19 °C). Teplota místnosti je totiž jedním z vůbec nejdůležitějších faktorů, které vám kvalitu spánku ovlivní.

Foto: Shutterstock

Zahřejte se nápojem

Hřejivý pocit, dobrou náladu i více energie vám v průběhu dne mohou dodat i různé nápoje (jako je například Golden Sun Milk nebo Zen v  kávě) či kvalitní kakao s ceylonskou skořicí, špetkou ctili a tinkturou z adaptogenní houby Chaga nebo práškem z Cordycepsu. Dejte si naopak pozor na zelený čaj, který i ve své horké podobě tělo naopak ochlazuje, a není proto dobré popíjet ho například v zimě před otužováním.

Foto: Shutterstock

Vsaďte na protizánětlivou stravu

Protože s příchodem podzimu a zimy se začíná měnit také náš metabolismus, zaměřte se i na svou stravu. Měla by být více tučná, kořeněná, protizánětlivá, lokální i sezónní. K perfektním surovinám proto patří dýně, mrkev, kurkuma, zázvor, česnek, kmín, ghí, červená řepa, brokolice, kedlubna, brambory, farmářské maso nebo vejce. Z větších dálek neváhejte vsadit na divokého lososa, jakožto zdroj protizánětlivých omega 3 mastných kyselin.

Foto: Shutterstock

Původní zdroj informací: Systers

Odborný zdroj informací: WHO Housing and health guidelines, World Health Organization, Sami Karjalainen, Okamoto-Mizuno K

Autorka: Kristýna Zezulová

Tagy:
10 Komentářů
  1. Tamara Schovancova 1 rokem ago

    mám ráda dlouhé procházky, tůry v přírodě

  2. MartinaBěhalová 1 rokem ago

    Souhlasím pohyb je důležitý stačí denně menší procházka.

  3. Bohužel můj současný zdravotní stav mi žádný velký (v podstatě ani menší) pohyb neumožňuje a tak si holt doma přitopím.

  4. EsterNováková 1 rokem ago

    Snažíme se šetřit kde se dá. Větráme třeba jenom na 5 minut za jedno odpoledne, nosím svetry, svítíme také jenom když je to už opravdu nutné a třeba lednička běží pouze 4 hodiny přes den. Není to podle nás potřeba. Zaplatili jsme docela dost peněz za https://www.zavlazovaci-systemy.net/eshop/ zavlažovací systémy, a tak ty peníze někde ušetřit zpětně potřebujeme.

  5. EsterNováková 1 rokem ago

    Já se zimu snažím přečkat hlavně za pomoci nízkých výdajů a vysokých investic do kryptoměn. Používám českou ověřenou https://www.mycoiner.cz směnárnu kryptoměn. Jestli jste si nikdy kryptoměny nekupovali, tak tato stránka za vás takřka všechno udělá sama. Stačí jen poslat peníze, směnit token a buď si vést peněženku u nich a nebo poslat na trezor.

  6. Lenka Hudečková 1 rokem ago

    Krása, rady nad zlato, ale já jsem už starší člověk a teplo mám ráda..
    Bez čaje to nejde, to je pravda 🙂

  7. LucieGajdíková 1 rokem ago

    Hýbat se snažím přes celý rok, teď v zimě jsem ještě přidala i chození na bazén 😊

  8. Kristýna Štírová 1 rokem ago

    Taky mám ráda pohyb. Teď jsem opět začala bruslit, když u nás otevřeli kluziště. Občas si vyběhnu. A pak teda bazén. To je můj milovaný sport. No a jak šetřím peníze? Místo klasické peněženky jsem si pořídila jen obal na mince od https://www.penezenky-ahal.cz/obal-na-mince/ a tak u sebe nemám příliš mnoho hotovosti. 🙂 A divili byste se, jak to zabírá. 🙂

  9. Romana Mlynářová 1 rokem ago

    Dobré rady, mám ráda procházky a dobroty.

  10. NelaVávrová 1 rokem ago

    hýbej se, není nad zimní sport – bruslení na otevřeném kluzišti 🙂

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account