126

Předvánoční shon se sice blíží ke konci, ale stres v posledních dnech teprve vrcholí. Není proto divu, že občas někoho okřikneme, připálíme večeři, bojujeme s bolestí hlavy a nejraději ze všeho bychom se ocitli na opuštěném místě, kde bychom mohli všechny starosti a frustrace vykřičet do světa. Ano, i tohle jsou projevy stresu. Jak s ním zatočit?
Ideální představa, jak si dopřáváme hodinovou relaxaci nebo meditaci, musí v tomto času zůstat v říši snů – na to nikdo nemá kapacity. Co kdybychom vám ale řekli, že existují činnosti, jež vám od stresu uleví do 5 minut?
Pomeranč nad zlato
Několik výzkumů prokázalo, že přivoníme-li k pomerančové kůže, dojde ke zklidnění a uvolnění. A tak 5 minut loupejte pomeranč a mněte kůru mezi prsty – tak, aby se zní uvolnilo co nejvíc vůně, kterou budete nasávat. Mimochodem, vyplatí se pomeranč v bio kvalitě, abyste se nemuseli trápit chemií, kterou je citrusová kůra ošetřena.
Klid v pastelkách
Přemýšleli jste, proč jsou poslední dobou knihkupectví zavalena omalovánkami pro dospělé? Protože jsou úžasným způsobem relaxace. Tak si také jedny pořiďte, a když bude potřeba, vezměte do ruky pastelky. Jen pozor, při téhle činnosti je snadné zapomenout, že jste měli jen 5 minut času…
Rychle do tepláků
Pohyb je jedním z nejpřirozenějších způsobů, jak se dostat zpět do „klidového režimu“. Vyplavují se při něm totiž endorfiny a serotonin, tedy hormony, které dokáží okamžitě zlepšit náladu. Na 5 minut se proto věnujte jakékoli pohybové aktivitě (oběhněte blok, pod stolem přitahujte a napínejte nohy, doma na koberci udělejte pár sklapovaček, pusťte si oblíbený song a zatančete si… možností je bezpočet).
Tlapky na pomoc
Domácí mazlíčci jsou skvělým prostředkem v boji proti stresu. A vůbec je nemusíte vlastnit! Prostě zasedněte k počítači, spusťte youtube a najděte si vtipná videa s kočičkami nebo pejsky. Za 5 minut se budete usmívat jak měsíček.
Nádech a výdech
Že nemáte možnost ani koukat na videa, ani jít vyběhnout schody? Pak dýchejte! Na 5 minut zavřete oči a soustřeďte se na každý hluboký nádech i výdech. Takové dechové cvičení je skvělým prostředkem proti stresu!
Autorka: Lucie Pražáková
Foto: Shutterstock

©2022 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account