126

Všichni to známe… ráno vstaneme pozdě, rychle naběhneme do koupelny, pětiminutový make-up, ze skříně bereme to první, co na nás vypadne, a už jsme jednou nohou na cestě do práce… Je vám to povědomé? Terapeuti říkají, že takto vypadá běžná praxe u většiny z nás. Zdravá ranní rutina zaměřená na eliminaci stresu, ale udává tón pro celý den. Vyzkoušejte naše tipy a vybudujte si jednoduché ranní rituály, které vám pomohou načerpat energii a udělat z vašeho rána potěšení. Ideální ranní rutina bude pro každou z nás jiná, ale toto je seznam věcí, které vám pomohou dodat stabilitu, řád a pozitivní energii do každého vašeho rána. 

Jak správně nastartovat každé vaše ráno?

1. Ustelte si postel

Ano, možná je to maličkost a může se vám tento úkol zdát v průběhu povinností celého vašeho dne naprosto banální. Důvodů, proč ale začít den právě ustláním postele, je několik. Jedním z nich je například to, že uklizený prostor podporuje dobrou spánkovou hygienu. Terapeuti dodávají: „Pokud si každé ráno ustelete postel, splníte první úkol dne. Dá vám to pocit hrdosti a povzbudí vás to k tomu, abyste začali plnit další a další povinnosti. A na konci dne se jeden velký nedokončený úkol promění v mnoho dokončených úkolů.“ 

2. Sestavte si kosmetickou rutinu krok po kroku

Většina z nás žen má v koupelně mnoho úkolů. Čištění a hydratace pleti, péče o zuby, sprcha, vlasy, make-up… Možná to ještě nemáte dané v přesném pořadí a to je ten problém. Možná někdy nejdříve skočíte do sprchy, jindy zase začnete vlasy. Sestavte si přesný plán postupu. Záleží jen na vás, jak vám to bude vyhovovat. Výhodou přesného postupu je, že nebudete svůj mozek zaměstnávat oblíbenou otázkou: „A co teď?“ Prostě budete vědět. To vám zkrátí dobu přípravy i zbytečné rozhodování. O skvrnách od zubní pasty na oblíbeném saku ani nemluvím.

3. Odložte kontrolu telefonu na později

Pokaždé, když zapnete svůj telefon – zejména po dlouhém čase, jako když spíme – přivalí se na vás záplava informací a stimulace. Telefon tak může být zařízením se spoustou potencionálních stresorů od oznámení o nejnovějších zprávách, zůstatku na bankovním účtě nebo sociálních médií. Může se vám tak lehce stát, že místo produktivního rána, budete stát 20 minut s telefonem a nezalitým hrníčkem čaje u linky. A to opravdu není váš cíl! 

4. Protáhněte své tělo

Nemusíte se bát, že vás budeme nutit cvičit. Pokud jste člověk, který si raději zacvičí odpoledne a nebo o víkendu, není důvodem své zvyky měnit. Na druhou stranu protažení těla po dlouhé noci pro vás bude velice osvěžující. Stačí pár minut jógy, strečinku nebo pilates, které prohřeje svaly a způsobí nával endorfinů k podpoře dobré nálady.

5. Vypijte skleničku vody nebo hrnek dobrého čaje

Výhody správného pitného režimu není třeba zdůrazňovat. Všichni víme, že pití tekutin je pro naše tělo více než důležité. A právě sklenička vody nebo oblíbeného čaje je tím správným způsobem, jak po ránu nastartovat svůj organismus. Co si třeba pořídit nový hrníček, který se stane symbolem vašeho nového ranního rituálu? Podívejte se na Market ŽENY s. r. o. na kolekci Neplecháčků a vyberte si ho s poselstvím, které bude nejlépe vystihovat právě vás a váš přístup k životu.

6. Založte si deník

Nikdo po vás nebude chtít (zvlášť po ránu), abyste v sobě objevovali své spisovatelské vlohy. Podle terapeutů je ale rutina založená na napsání pár vět o tom, jak se právě cítíte, skvělým způsobem, jak se kontaktovat se svými emocemi. Při psaní ranních myšlenek si totiž začnete třídit rozdíly mezi vašimi skutečnými pocity, které jsou často tajné, a těmi, jak váš život vypadá na venek. 

Foto: Shutterstock, archiv

©2022 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account