Zácpu lze popsat jako obtížné vyprazdňování tuhé, hrudkovité stolice, které je doprovázeno nepříjemnými pocity. Obvykle jde o méně než tři stolice za týden. Podle odhadů jí trpí asi 17 procent dospělé evropské populace. Zácpu podle časového průběhu rozlišujeme na akutní a chronickou. Akutní zácpa se projevuje nenadálou neschopností se vyprázdnit a většinou také rychle odezní. Může ji způsobovat stres, změna prostředí, málo tekutin nebo vlákniny. Chronická zácpa trvá týdny, měsíce i roky. Stojí za ní jak životní styl, tak i užívání léků nebo jiné onemocnění. Častěji se vyskytuje u žen než u mužů.

Objevuje se při střevních zánětech, nádorech tlustého střeva, trhlině ve sliznici řitě, horečkách, otravách, míšních poraněních a hemoroidech.

Zácpa – co je to vlastně za potvoru, která nás tak trápí?

Zjednodušeně – zácpa je popisována jako obtížné vyprazdňováni stolice. Konkrétně, je to méně časté vyprazdňování stolice než jednou za tři dny. Existují ale případy, kdy si na velkou odskočíme i jen jednou za dva týdny. Vyprazdňování totiž přímo souvisí s příjmem potravy a tekutin. Pokud je tedy – dnes tak moderní –  její příjem velmi nízký nebo pokud je strava takzvaně bezezbytková, nelze počítat s častou stolicí a v takových případech je tolerována četnost opravdu jen jednou za dva týdny.

Důvodů a příčin, proč dochází k zácpě, je mnoho. Objevuje se při střevních zánětech, nádorech tlustého střeva, trhlině ve sliznici řitě, horečkách, otravách, míšních poraněních a hemoroidech.

Zácpa je také jedním z projevů v poslední době často zmiňovaného syndromu dráždivého tračníku. Jedná se o chronickou funkční poruchu trávicího traktu. Kromě změn v četnosti a formě stolice se projevuje celou řadou příznaků, jako je nadýmání nebo bolesti břicha. Ačkoliv jde o časté onemocnění, není úplně jasné, co jej způsobuje.

Rizikovými faktory zácpy jsou především špatné stravovací návyky. Pokud se Vám podaří zapracovat na své potravě, zvýšíte příjem zeleniny, ovoce, ryb a vlákniny, tak se to tělu zcela jistě vrátí nejen v souvislosti s nemocemi střev. Důležitý je i pitný režim, což v praxi znamená vypít alespoň dva litry tekutin denně. Pozor! Káva a čaj se nepočítají!.

Důležitý je taky dostatečný příjem vlákniny a pravidelný příjem potravy, nepřejídat se večer a jíst přiměřené množství celozrnných výrobků a ovoce.

To, že zatím žádné obtíže nemáme, neznamená, že bychom své návyky nemuseli upravovat. S vyprazdňováním souvisí i fakt, že mnoho lidí už chodí na WC ze zcela jiných důvodů, než pro které bylo stvořeno. Chodí tam číst knihy a časopisy nebo luštit křížovky. Nedělejte to. Vaše tělo to pak zbytečně mate, má naučeno, že na záchod se chodí číst, tak proč by dávalo povel střevům, aby se začala hýbat. Nemaťte svá střeva a čtěte si tam, kde se číst má, tedy v pohodlném křesle.

Rychlou úlevu pro řešení zácpy přináší i pomocníci z lékárny. Ti můžou spolu se zdravým jídlem a sportem představovat ideální kombinaci, která vás zbaví zácpy. K nim patří i zdravotnický prostředek Titanlax, kombinace tří účinných látek. Obsažený makrogol zvyšuje objem stolice, která je měkčí a snadněji se vylučuje. Obsahuje dále psyllium, rozpustnou vlákninu. Psyllium podporuje regulaci střevních funkcí a restartuje peristaltiku (pohyby střev). Titanlax také snižuje další nepříjemný příznak zácpy – plynatost a je určen nejen k léčbě chronické a akutní zácpy, ale i k léčbě zácpy spojené se syndromem dráždivého tračníku.

V případě léčby symptomů zácpy spojené se syndromem dráždivého tračníku je výběr správného projímadla obzvlášť důležitý. Neodporučují se kontaktní laxativa, určená pro akutní léčbu, a ani laktulóza, která svým působením zvyšuje tvorbu plynů ve střevě.

Neváhejte se zapojit do testování ZDE.

Více informací na www.titanlax.cz

Čtěte pečlivě návod k použití a informace o bezpečném používání. TITANLAX TM je zdravotnický prostředek určený k léčbě chronické nebo akutní zácpy nebo zácpy související se syndromem dráždivého tračníku.

Foto: Shutterstock

Zdroj: Wikipedia Commons, Titanlax

Tagy:
7 Komentářů
  1. Tamara Schovancova 11 měsíců ago

    používám lněné semínko

  2. Mne pomáha vláknina

  3. Lenka Hudečková 1 rokem ago

    Já jsem nyní taky šla na toto testování a píše mi to stejnou chybu – neplatná data. Nevím, kde dělám chybu.

  4. Tak bohužel mi testování nejde odeslat, hlásí mi to – neplatná data….tak nevím, kde je chyba, nic neplatného tam uvedeno nemám 🙁

  5. Tak testování by se mi víc jak hodilo, s tímto problémem se docela potýkám a zatím žádná velká sláva….

  6. NelaVávrová 1 rokem ago

    Hodně dělá i pohyb:)

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account