Na světě přibývá párů, které mají potíže s početím. Aby se na závažný problém upozornilo, Světová zdravotnická organizace vyhradila jeho osvětě celý červen. V návaznosti na to Česká republika vyhlásila 6. červen Národním dnem neplodnosti. Akce má za úkol osvětlit o komplikace spojené s otěhotněním, kterými trpí až pětina párů v ČR.
Nejčastější překážkou v cestě za vytouženým miminkem je u žen vysoký věk a s ním spojený pokles počtu vajíček. Muži zase trpí nedostatkem spermií nebo jejich nízkou pohyblivostí. Díky mnoha lékařským studiím byl vyvrácen mýtus, že chyba je vždy na straně ženy. Komplikace postihují ze 40 % ženy a stejný počet mužů, z 20 % je trápení oboustranné.
V čem ženy zaručeně vedou? Když se otěhotnět nedaří, jsou těmi, kdo jde situaci aktivně řešit. Zajisté k tomu přispívají také pravidelná gynekologická vyšetření, která musí během života podstupovat. O intimních partiích jsou proto zvyklé mluvit.
Problém, o kterém muži mlčí
Naopak u mužů jak komunikace, tak i osvěta v oblasti plodnosti většinou pokulhává. Obtíže na své straně si často nepřipouští a pokud mají podezření, od řešení je odradí představa odevzdání vzorku spermatu na klinice. To ostatně potvrdil i průzkum značky intimní péče GYNELLA® ze kterého vyplynulo, že dokonce každý desátý kvůli studu k doktorovi ani nejde.
Jak to mužům usnadnit
Dnešní medicína už je naštěstí dál, a proto není problém otestovat si kvalitu spermií i v soukromí domova. Hlavně pro stydlivé muže tedy existuje cesta, jak se vyhnout lékařské prohlídce.
„Domácí test spermií odbourává nepříjemnou nutnost jít k lékaři. Pro část mužů je řešením, které jsou ochotni absolvovat bez odkladu, což je hlavně ve vyšším věku velmi důležité. Bariérou v jeho častějším použití u českých párů tak zůstává jen jeho dosavadní nízká znalost,“ říká Natálie Kazíková, expertka značky SwimCount, domácího testu, který spolehlivě odhalí kvalitu spermií.
Vyzrajte nad početím
Bude to znít banálně, ale pokud nechcete hned běžet na kliniku, ověřte si, že vše děláte správně. K oplodnění vajíčka je nezbytná ovulace, přitom mnoho žen ani neví, kdy přesně v jejich těle k ovulaci dochází. Pokud si nejste jisté svými plodnými dny, nebo máte nepravidelnou menstruaci, raději si pořiďte ovulační testy.
Pomoci přirozenému otěhotnění můžete i speciálními vaginálními gely. Například GYNELLA® Natal Ferti Gel obsahuje látky, které spermii ulehčují cestu k vajíčku.
Muži by si měli dávat pozor na vysokou teplotu poblíž reprodukčních orgánů, která má vliv na vývoj spermií. Zkuste na čas vypustit nošení mobilního telefonu v kapsách, notebooku na klíně, vyhřívaným sedačkám i dlouhým návštěvnám sauny.
Ruku v ruce s plodností jde i životní styl. A to jak na straně ženy, tak i muže. Hektický život i stresující práce způsobují duševní nepohodu, která má negativní dopad na zdraví a tím i na schopnost otěhotnět. Dopřejte si klid a věnujte se ve volném čase sportu nebo jiným relaxačním činnostem.
Překážkou může být i tlak okolí. Ať už se jedná o těhotné kamarádky, neustále se vyptávající rodiče i fotky maminek na Instagramu, nic z toho k psychické pohodě nepomáhá. Pravidelné duševní cvičení, jako je například jóga, pak může vaši mysl uklidnit a pomoci vám soustředit se primárně na sebe.
Dobrá rada nad zlato zní: „Nepolevit!“ Na zplození potomka má vliv mnoho faktorů, a vše se tudíž nemusí povést napoprvé. Když už ale délka neúspěšného snažení přesáhne rok nebo jste už dávno překročili třicítku, je na čase vyhledat lékaře. Právě červen je k tomu vhodný měsíc, kdy navíc různé kliniky nabízí i anonymní testování na spermiogramu zdarma.
Foto: Shutterstock
 

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account