Pokud jde o hubnutí a tvarování postavy, lidé se hodně soustředí na dosažení svého cíle. Ale co se stane, když si svůj sen splní? Většina z nich sklouzne zpět ke svému nezdravému způsobu života. Nechcete-li k nim patřit, respektujte tři zákony.
Udržet si váhu? Mnohdy těžší, než zhubnout. Jedna analýza z roku 2018 šokuje. Když vědci porovnali 29 individuálních studií zaměřených na snižování váhy, zjistili, že více než polovina lidí se po zhubnutí vrátí na svoji původní váhu, a to v průměru do dvou let. 80 % osob na své váze zaznamená výchozí hodnoty do pěti let. Tak to zrovna vy nemůžete dopustit. Existuje nějaký univerzální recept, který by tomu předcházel?
Nová studie Kalifornské polytechnické státní univerzity zkoumala téměř 5 000 dobrovolníků, kteří během tří let zhubli a následně si dokázali svoji tělesnou hmotnost udržet. Díky nim vědci sestavili tři nejdůležitější pravidla, kterými byste se měli řídit.
Jídlo si vybírejte moudře
Není překvapením, že jednou z nejdůležitějších věcí, které můžete pro hubnutí a následný udržovací režim udělat, je dodržování vyváženého jídelníčku. Středomořská strava se v tomhle směru ukázala jako nejlepší a nejzdravější. Tato strava je složena zejména z čerstvého ovoce a zeleniny, obilovin, luštěniny, olivového oleje jako hlavního zdroje tuků, ryb a omezeného množství masa, mléčných výrobků a vína. Jedním z jejích základních rysů je to, že se jedná o stravu vyrovnanou a chudou.
Nenandávejte si plné talíře
Samozřejmě, že stejně důležité je i to, kolik toho sníte. Co se týče příloh a pečiva, jezte méně sacharidů. Vaříte-li rýži, stačí vám polovina sáčku, brambor spořádejte tolik, kolik se vám vejde do jedné ruky a pečiva si dopřejte maximálně 2 kusy. Množství příloh a pečiva s přibývajícími hodinami ubírejte. (Skutečnost je taková, že příloha by na vašem talíři měla zabírat asi 1/4 prostoru, druhá čtvrtina patří bílkovinám, to znamená libovému masu, sýru a podobně.) Pokud se bojíte, že velikost porce neodhadnete, stáhněte si nějakou z mnoha aplikací pro sledování potravin.
Mějte sami sebe pod kontrolou
A konečně, třetím faktorem, který se pro řízení tělesné hmotnosti považuje za důležitý, je psychika. Optimismus hraje hlavní roli jak při snižování váhy, tak i při jejím udržování. Hezkou postavu má zkrátka ten, kdo se má rád. Nevažte se každý den, nehledejte na sobě nedokonalosti, akorát se vystresujete! Dělejte věci, které ve vás vyvolávají příjemné pocity, važte si maličkostí (třeba toho, že půlka oblíbeného dezertu zůstala na talíři), nestýkejte se s lidmi, jež vás nepodporují, nechoďte na riziková místa (například fastfoody). Určitě vám bude mnohem líp!
Foto: Shutterstock
Autorka: Karolína Dostálová

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account