216

O intimní hygieně už jste určitě slyšela. Většinou v souvislosti s některými z prostředků, jež jsou určené k očistě intimních partií. Ovšem i když je tato část velmi důležitá, není jedinou, která do oblasti péče o tuto část těla patří!
Jak se také můžete o zdraví a pohodu svých intimních partií starat?
Nenápadní nepřátelé v koupelně
Začněme hned místem, kde k očistě celého těla, tedy i našich intimních partií dochází – koupelnou. I v ní se totiž mohou skrývat nástrahy, jež naší pochvě a její rovnováze zrovna neprospívají. Tak například milujete koupání ve vaně? Zkuste ji raději vyměnit za sprchu. Mnohem lépe totiž díky ní odstraníte z těla všechny nečistoty, jež na těle neulpívají. Pokud se totiž myjete ve vaně, všechny nečistoty (a mikroorganismy) nadále zůstávají ve vodě, v níž sedíte. Jestliže si život bez horké vany nedovedete představit, vždy se po ní ještě osprchujte čistou vodou.
A když už jsme u sprchování nebo koupání – nepoužívejte k očistě intimních partií houbičky nebo žínky (ostatně ty byste neměla používat obecně). Jsou totiž domovem řady bakterií a plísní, kterým se ve vlhkém a teplém prostředí náramně líbí. Ovšem pokud se dostanou do blízkosti pochvy, dokáží napáchat velkou neplechu. To samé platí i pro ručník, kterým se po sprše či koupeli otíráte – měňte jej co nejčastěji a po každém použití jej nechejte zcela vyschnout, aby se v něm nemnožily bakterie.
Jak je to vlastně s tím mýdlem
Když už jsme shrnuli, co křehkou rovnováhu našich intimních partií ohrožuje, měli bychom také zmínit, co jí pomáhá. Dnes už víme, že přehnaná čistota našemu tělu zas tak neprospívá. Pokud se každý den od hlavy až k patě drhnete mýdlem, hrozí, že narušíte přirozenou ochrannou bariéru pokožky, což může ve výsledku vést k celé řadě nepříjemných problémů. A pro naše intimní partie to platí také. K nim by se navíc neměly klasické mýdlo či sprchový gel vůbec dostat.
Tradiční mýdla totiž nerespektují pH intimních partií, čímž mohou „rozhodit“ jejich rovnováhu a usnadnit tak cestu nejrůznějším bakteriím či kvasinkám, které způsobují nepříjemné infekce. Proto byste vždy měla používat speciální mycí gel určený pro intimní hygienu. Skvělým tipem jsou produkty z řady GYNELLA Intimate, kde najdete jak intimní mycí gel GYNELLA Intimate Wash, tak i mycí pěnu pro každodenní použití při mytí i holení GYNELLA Intimate Foam. Obsahují kyselinu mléčnou, která vyrovnává správnou hodnotu pH. Silice z Borovice omezují růst bakterií a mají deodorační účinky. Aloe vera a panthenol dodávají pokožce dlouhotrvající hebkost, svěžest a ochranu.
Maličkosti, které se nevyplatí podceňovat
Nejen samotná očista ale do tématu intimní hygieny patří. O své intimní partie můžete pečovat například nošením správného oblečení. Ideální je vyhnout se neprodyšným umělým materiálům (sáhněte po bavlně nebo bambusovém vláknu), příliš těsným kalhotám, ale také tangám (zvláště pokud trpíte na vaginální infekce).
Zkrátka i když to může znít trochu nadsazeně, platí, že i naše intimní partie potřebují dýchat! Ostatně na to myslete i při výběru intimních či menstruačních vložek – pozor si dejte na neprodyšné a také parfémované, které mohou citlivé partie podráždit.
A co dalšího může k bezchybné intimní hygieně přispět? Nikdy nezůstávejte ve vlhkém prádle (například plavkách po koupání v bazénu či na koupališti), dbejte na hygienu po milování s partnerem a také dodržujte zásady správné očisty po použití toalety.
Intimní hygiena by měla hrát poměrně významnou roli v životě každé ženy. Díky ní totiž můžete předcházet řadě nepříjemných potíží a žít „dole bez starostí“.
Foto: Shutterstock
Autorka: Lucie Pražáková

©2022 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account