113

Období adventu má být sice časem, kdy se máme zklidnit a soustředit na sebe a své nejbližší, ale ve skutečnosti je to pro většinu z nás doba pořádného shonu. Čas na pořádnou relaxaci? Ten zkrátka nemáme. Takže jak jinak uklidnit pocuchané nervy?
I když to odborníci na výživu rozhodně nedoporučují, spousta z nás řeší vypjaté situace jídlem. Jenže to nesvědčí ani našemu zdraví, ani naší postavě. Naštěstí není všechno hned tak beznadějné! Stačí si vybrat, čím splín zajíte. Tučná a sladká jídla nahraďte dobrotami, které prokazatelně zlepšují náladu (a nezatěžují organismus).
Žlutí pomocníci
Čerstvé ovoce a zelenina jsou obecně zásobárnou obrovského množství důležitých vitaminů a antioxidantů. Teď v zimě byste rozhodně neměli přehlížet například banány (jsou všude k sehnání a co víc, často patří k nejlevnějšímu ovoci v supermarketu). Jsou napěchované vitaminy skupiny B, které hrají důležitou roli v ovlivňování naší nálady.
Vzpruha v hrníčku
Každému je jasné, že kofein nebo tein zvyšuje přísun energie a zlepšuje náladu. Ale sypat do sebe jednu kávu za druhou není pro náš organismus úplně optimální. Nahraďte pár šálků zeleným čajem! Získáte s ním i důležité antioxidanty, které podpoří činnost organismu. A navíc vám nebude hrozit, že se tak rychle předávkujete kofeinem.
Zástupci vodní říše
Ačkoli spousta z nás jí ke štědrovečerní večeři kapra, neměli bychom s rybami čekat až do Vánoc. Obsahují totiž omega-3 mastné kyseliny, které zvyšují produkci serotoninu, ale také jeho „kolegy“ dopaminu. Ten mozek vylučuje, když se mu děje něco velmi příjemného (třeba při orgasmu). O důvod víc, proč si dopřát lososa, kapra, makrelu nebo třeba obyčejné sardinky a mnoho dalších zástupců rybí říše.
Něco na zub…
Mlsání povoleno! Tedy s mírou, a jen pokud si dopřáváte hořkou čokoládu s vysokým obsahem kakaa (alespoň 70 %). Ta totiž obsahuje tryptofan, který vašemu mozku (a tím pádem i vaší náladě) udělá moc dobře.
Autorka: Lucie Pražáková
Foto: Shutterstock

©2022 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account