Neplodnost u mužů se neustále zvyšuje a počet kvalitních spermií klesá. K lékaři většinou přichází jako první žena, která hledá příčinu u sebe. Přitom vyšetření muže je snazší a rychlejší. Podle čeho se určuje plodnost muže, jaké jsou příčiny a čím lze úspěšnost početí podpořit? Zeptali jsme se primáře centra asistované reprodukce MUDr. Pavla Texla.
Jak dlouho se věnujete léčbě neplodnosti a jak jste se k tomuto oboru vlastně dostal?
V roce 1984 jsem nastoupil na 1. Ženskou kliniku, kterou v té době vedl prof. MUDr. Zdeněk Čupr a o rok později jsem začal pracovat v týmu, který se zabýval asistovanou reprodukcí. Považuji to za velkou náhodu a štěstí. V té době to byl zcela nový obor, o který byl už tehdy velký zájem. Léčbě neplodných párů se věnuji dodnes a od roku 2006 působím jako primář brněnské kliniky asistované reprodukce Sanatoria Helios.
Co obnáší vyšetření muže?
Základní vyšetření u muže se nazývá spermiogram. Odebere se vzorek spermatu a zjišťuje se koncentrace neboli celkový počet spermií ve vzorku. Dále sledujeme pohyblivost a morfologii, což je tvar spermií. Důležité jsou také hodnoty autoprotilátek proti spermiím, které si může muž vytvářet. Spermiogram nám také ukáže, jaké je přežívání a barvení jader spermií k zjištění jejich poškození. Jakmile známe výsledky spermiogramu, můžeme navrhnout další postup léčby.
Jaké jsou nejčastější příčiny, které způsobují mužskou neplodnost?
Příčin je celá řada. Nejčastěji se jedná o stres a vyčerpání, které mají za následek snížení koncentrace a pohyblivosti spermií. Na kvalitu jader a tvar spermií působí negativně elektromagnetické vlny, tedy neustálé používání mobilních telefonů, počítačů – zejména notebook na klíně, ale také sledování televize, radiové vlny.
Když nevyjde spermiogram příznivě, je to konečná verze, nebo to lze ještě ovlivnit?
Hodnoty spermiogramu kolísají. Proto je vhodné jej po určité době zopakovat. Kauzální léčba pro muže není, ale lze doporučit vhodné doplňky stravy, zlepšit životní styl, více odpočívat. Tato opatření pomohou u přibližně 40 % mužů, ale většinou to je jen částečné zlepšení. Pouze asi u 10 % mužů se hodnoty spermiogramu po změně životního stylu dostanou do normálu. Na druhou stranu 60 % nálezů se nezlepší vůbec.
Existuje i přírodní léčba pro mužskou sterilitu, například bylinky, vitamíny, jaký je váš názor?
Vitamíny nelze nic zkazit. Já doporučuji užívat fytotestosteron. Jde o látku, která účinkuje jako mužský hormon testosteron, ale je rostlinného původu a podporuje koncentraci spermií. Na pohyblivost spermií je výborný Carnitin. Antioxidanty a vitamíny (zejména selen a zinek) podporují morfologii a fragmentaci jader spermií. Zlepšení spermiogramu lze očekávat nejdříve za 70 dní.
Je možné nechat si zjistit hodnoty spermiogramu bez zjevné příčiny?
Ano, stačí se objednat na kliniku asistované reprodukce, například k nám do Sanatoria Helios a domluvit si termín. První základní vyšetření spermiogramu je zdarma. Výsledky spermiogramu jsou hotové za 10 dní.
Pokud se zjistí opakovaně špatný spermiogram, jiná cesta, než umělé oplodnění už není?
Vždy záleží na konkrétním výsledku, ale z velké části je skutečně jedinou cestou k početí umělé oplodnění. V některých případech, kdy se hodnoty pohybují těsně pod normou, můžeme zkusit inseminaci, což je méně náročný zákrok, kdy se sperma očistí a vstříkne v době ovulace do dělohy. Ale úspěšnost je velice nízká. Často je to pouze doplňková léčba v mezičase, než pár podstoupí umělé oplodnění.
U žen se v souvislosti s neplodností řeší hlavně věk. Má také u mužů vliv na početí?
Není to tak významné jako u žen. Ale pravda je, že kvalita spermií klesá po 50. roce života a výraznější změny probíhají po šedesátce. Mnoho mužů má fertilitu zachovanou i ve vyšším věku.
V jakých situacích je páru nabídnuta možnost darovaných spermií?
Pokud muž nemá žádné vlastní oplodnění schopné spermie a selže i pokus o TESE, což je odběr vlastních spermií z varlete, který se dělá operativně jako poslední možnost. Jestliže ani zde nejsou vhodné spermie, doporučujeme využít dárce. Stejně tak tomu bývá i v případě, že si to pár přeje, například když muž trpí psychickým či onkologickým onemocněním s rizikem přenosu na potomky.
Měli by si muži sami od sebe nechat zkontrolovat svůj spermiogram ještě předtím, než se rozhodnou založit rodinu?
Myslím, že je to zbytečné a proč se stresovat v době, kdy to není nutné. Většina poruch se dá vyřešit metodami IVF (umělé oplodnění). A ženy si také předem nezjišťují průchodnost vejcovodů a hormonální profil. Ale pokud to někoho skutečně zajímá, tak proč ne. Od toho jsme tady. Co se týče mrazení spermií, to bych doporučil mužům kolem 40 let, kteří stále nemohou najít tu pravou partnerku. Mrazení je vhodné také u mužů, kteří například musí podstoupit onkologickou léčbu.
Jaký je váš názor na psychickou stránku u mužů? Mnohdy se zdá, že to neprožívají tak silně, jako ženy. Nebo to jen dokáží dobře skrýt?
Mužská psychika se zapojí v okamžiku, kdy zjistí realitu. Tedy jakmile mají výsledek spermiogramu nebo dalších vyšetření. Dalším výrazně negativním faktorem mužské neplodnosti po psychické stránce je plánovaný pohlavní styk. Typicky, když žena zjistí, že má ovulaci a vyžaduje po partnerovi milování „na povel“.
Foto: Shutterstock
Co ovlivňuje mužskou plodnost a a čím lze úspěšnost početí podpořit? Odpovídá MUDr. Pavel Texl, primář centra asistované reprodukce
-
Ochrana pleti a vlasů v chladných měsících
Redakce Ženy s.r.o.||Krása a zdraví
podzim je v plném proudu. S tím sice přichází i období posledního sluníčka a jedinečně zbarvené přírody, bohužel pro nás...
-
První slunné dny bezpečně aneb předejděte sluneční alergii
Lucie Janotová||Krása a zdraví
Užíváte si první dny na slunci naplno, ale překvapily vás svědivé pupínky nebo vyrážka? Pravděpodobně se jedná o sluneční...
-
Barevná bunda, halenka a sukně. Tři podzimní kousky oblečení, které nezklamou
Petra Kubal||Krása a zdraví
Babí léto pomalu říká sbohem a o slovo se hlásí opravdový podzim. Ranní mlha, mráz, ale i odpolední lehké...
-
Ranní rituály: tyto jednoduché návyky udělají každý váš den mnohem lepší
Lucie Janotová||Krása a zdraví
Všichni to známe… ráno vstaneme pozdě, rychle naběhneme do koupelny, pětiminutový make-up, ze skříně bereme to první, co na...
-
Jak předcházet chrápení? Zapomeňte na cigarety a alkohol
Redakce Ženy s.r.o.||Krása a zdraví
Chrápání je nepříjemný zvuk, který dokáže být důvodem mnoha vážných partnerských hádek. Postiženi jsou nejenom spolunocležníci, ale i samotní...
-
Jak na detoxikaci organismu pomocí ananasu
Redakce Ženy s.r.o.||Krása a zdraví
Jak ze svého těla efektivně odstranit odpadní látky, posílit imunitu a zároveň předejít zánětům i potížím se zrakem? To...
-
Práce gynekologa je pomáhat, nikoliv soudit
Redakce Ženy s.r.o.||#, Krása a zdraví, dole bez starostí
Jak být #dolebezstarosti? Na to máme jednoduchý recept, informovat se. Není důležité jen množství informací, ale především jejich kvalita....
-
Trápí váš často bolesti chodidel, kolen, kyčlí, páteře? Za viníkem těchto obtíži mohou být i ploché nohy
Redakce Ženy s.r.o.||Krása a zdraví
Trápí váš často bolesti chodidel, kolen, kyčlí, páteře? Za viníkem těchto obtíži mohou být i ploché nohy, které jsou...