Léto je čas dovolených, pohody, relaxování, obdobím, kdy se plánují různé výlety, cesty za odpočinkem a dobrodružstvím. Bohužel k tomu všemu patří také běžný cestovní stres, unavené oči, setkání s otravným hmyzem, popáleniny od slunce, bolesti hlavy, nevolnost.
Vezměte si s sebou na cesty bylinky, dokážou pomoct od mnoha problémů!
Historie léčby bylinkami a vonnými esencemi sahá hodně daleko do minulosti. Už tehdy lidé používali oleje nasáklé vonnými listy a květinami, přidávali si je do koupele a používali je k masážím. Žijeme sice v přítomnosti a s minulostí nás dělí čas, ale i tak se vracíme k tradičním věcem, které používali již naši pradědečkové.
Máta je dobrá na unavené oči, vnitřní vyčerpanost a únavu, meduňka zase na klidný spánek

Sama si moc ráda dávám mátový čaj, nejen jako osvěžení v letních dnech, ale i jako vzpruhu v dnech zimních. Hodně mi pomáhá při pocitu únavy nebo vyčerpání. Dokáže stimulovat nervová zakončení a díky mentolu uvolňuje nejen dýchací cesty, ale prostoupí vás přísunem energie. V sáčcích se dá vychladit a pak přiložit na čelo nebo oční víčka, pomáhá účinně od bolesti hlavy a unavených očí. Mátový olej, stačí nakapat na kapesníček a vdechovat aroma. Stejně tak na mě působí vůně bazalky a levandule. Na uklidnění a dobrý spánek je výborná meduňka a třezalka, nebo Elixír, který je bylinek na spaní doslova plný. Čaj nikdy nezalévejte vařící vodou, nechte ji schladit na 70-80 stupňů, jinak veškeré léčivé látky zničíte. 
Aloe a heřmánek pomáhají na popáleniny od slunce, úzkost a imunitu

Heřmánek, je velice vzácná bylinka. Píšu vzácná, protože umí opravdu pomáhat. Je všestranný léčitel různých neduhů a problémů. V létě se hodí na popáleniny ze slunce, heřmánkový olej + mandlový olej uklidňuje a hojí poraněnou pokožku. Občas se stává, že právě na dovolených na nás padne celkový dojezd stresu, který zažíváme denně, a i když chceme odpočívat, tak náš mozek není schopen od stresu vypnout. Pití čaje uklidňuje, působí proti úzkosti a stresu.
Aloe, je úžasná rostlina. Nejen, že dokonale čistí organizmus od škodlivin, ale podporuje imunitu a vnitřní hojení. Působí velmi účinně na popáleniny a jakékoli poranění kůže, stačí ulomit kousek této rostliny a potřít její tekutinou postižené místo. Aloe mi pomohlo mi při zánětu středního ucha, kdy mi nezabralo antibiotika od lékaře a už jsem si nevěděla rady. Vytáhlo do pár dní zánět ven a mně se neskutečně ulevilo od bolesti.
Na problémy s kůží pomáhá také měsíčková mast nebo olej. Pokožku hojí a regeneruje (při popáleninách, odřeninách, opruzeninách)
S kašlem a štípanci od hmyzu zatočí cibule 
Cibule je sice zelenina, ale výborný prostředek proti nachlazení, kašli, chřipce, její šťáva pomáhá léčit respirační obtíže, opary, posiluje činnost střev, používá se na štípance na kůži.
V případě kašle nebo pocitu, že na vás něco leze, se používá sirup z cibule, recept: cibuli oloupejte, rozkrojte na dvě poloviny nebo i více menších částí, dejte do misky, zasypte cukrem a počkejte cca jeden až dva dny, až se vytvoří šťáva. Tu pak používejte vnitřně dle potřeby.  
Máte svědivé štípance od komárů? Rozkrojte cibuli a potřete si tekutinou poštípané místo. Odér z cibule hmyz odpuzuje a zároveň poraněné místo uklidní a zmírní zánět.
Na zažívací potíže, vysoký tlak, ženské problémy pomáhá bazalka, citron, šalvěj  

Bazalka – je velmi oblíbená, používá se při stresu, depresi, obtížích se zažívacím systémem, při dýchacích obtížích, povzbuzuje ducha, má osvěžující účinky, uklidňuje nervy, zlepšuje odkašlávání, podporuje dobré trávení. Používá se bazalka čerstvá nebo v oleji.
Citron– osvěžující, desinfekční, se stimulujícími účinky, díky vitamínu C podporuje imunitu, pomáhá při obtížích krevního oběhu, vysokém tlaku a akné. Výborný je klasický citron nebo esens.olej.
Šalvěj – působí dobře na nervy, pomáhá při ženských problémech, je antibakteriální, je výborná na kloktání nebo k vnitřnímu užití formou čaje.
Zázvor likviduje bolest v krku, nachlazení, bolest hlavy a zmírňuje projevy mořské nemoci 

Zázvor – pomáhá proti nachlazení, bolesti hlavy, revmatickým bolestem, uvolňuje, čistí celý organismus, podporuje imunitní systém, je to opravdový zázrak přírody. Má protizánětlivé účinky, můžete si připravit studený i horký nápoj z čerstvého (nastrouhaného) zázvoru, doporučuji ochutit medem nebo cukrem. Na jednu sklenici dejte maximálně ½-1 lžičku nastrouhaného zázvoru. Pozor, je dosti pálivý, takže je lepší vše používat s mírou. Zázvor se také doporučuje používat, pokud trpíte mořskou nemocí. Využít můžete čerstvý zázvor, sušený v sáčcích nebo kandovaný.
Vzpomínám si na jeden můj pobyt u moře v roce 2013, tehdy jsem se na sluníčku spálila tak, jak snad nikdy v životě. Mohl za to špatně zvolený krém na opalování, moje světlá pokožka a špatně zvolený čas pobytu na slunci. Měla jsem tak obrovské popáleniny na nohách, že se mi proměnily v obrovské puchýře a bylo po dovolené. Tehdy se na mě přišel podívat pan lékárník (z blízké lékárny), donesl mi hojivou mast složenou z mnoha bylin, které jsem ani neznala. Kůže se díky tomu hojila rychleji a před odletem jsem již byla schopná samostatné chůze. Od té doby si na slunce dávám pozor.
Takže buďte na sebe opatrní a užijte si krásnou dovolenou, hlavně bez popálenin a stresu! 
Foto: Shutterstock, Pixabay, Pexels
 
 

1 Komentář
  1. NelaVávrová 5 měsíců ago

    ANO, aloe doma máme a čtu o nich samé zajímavé věci. Také rýmovník na cesty ideál.

Napište komentář

©2023 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account