Kašlete, až se dusíte? Nemůžete ze sebe vydat kloudné slovo? Ještě než se vydáte do lékárny, uvařte si čaj. Po těchto bylinkách, které určitě máte doma, se vám uleví!
Kašel je reflex, který tělo používá k uvolnění dýchacích cest. Může mít celou řadu příčin, mezi které patří bronchiální astma, chronické infekce dutin a nosohltanu, ale také alergie. Běžně kašel trvá asi dva týdny a po celou tuto dobu vůbec neustupuje, což bývá dost depresivní a otravné. Naštěstí však od něj ulevují některé čaje, které zklidňují dýchací cesty, krotí bolest v krku a uvolňují hlen. Které to jsou?
Zázvorový čaj
Báječný zázvor pomáhá při nevolnostech, nemocech z nachlazení či zažívacích potížích. Zároveň aktivuje oběhový systém, snižuje hladinu cholesterolu a obecně tělo chrání před civilizačními chorobami. Vykazuje totiž silné protizánětlivé a antioxidační vlastnosti, které blahodárně působí na podrážděné hrdlo a dýchací cesty. Proto si připravte čaj. Oloupejte a nakrájejte na tenké plátky tři kousky zázvoru a vložte je do čtyř šálků vroucí vody. Povařte asi 15 minut a před pitím přeceďte.
Tymiánový čaj
Tymián je bylinka s antimikrobiální aktivitou, jež je při léčbě kašle nesmírně užitečná. Jednu plnou lžíci tymiánu vložte do hrnečku se šálkem studené vody a pomalu přiveďte k varu. Poté sejměte ze zdroje tepla a nechte 10 minut louhovat.
Medový čaj
Med pomáhá uklidnit bolest v krku, mírní kašel a zlepšuje spánek. Jednu lžíci medu a jednu lžíci citronové šťávy povařte v šálku horké vody. (Akorát nezapomeňte, že med by neměly užívat děti mladší jednoho roku.)
Zelený čaj
Zelený čaj má antioxidační a antibakteriální účinky a používá se pro širokou škálu léčebných účelů, od hubnutí a bolesti hlavy až po zlepšení bdělosti. Dá se i kloktat a působí proti kašli. Uvařte vodu a nechte ji odstát (její teplota by měla klesnout na 80 stupňů). Zelený čaj nechte louhovat asi jednu až tři minuty (držte se pokynů na obale).
Mátový čaj
Máta peprná mírní projevy nachlazení, zažívací potíže a bolesti hlavy. Pokud potřebujete uvolnit ucpané dutiny, usnadnit dýchání a ulevit si od kašle, tak je i ona je tou pravou bylinkou. Mátu (ideálně společně s citronovou kůrou) zalijte vroucí vodou a pod pokličkou nechte louhovat zhruba sedm minut. Čaj si podle potřeby doslaďte medem.
Kdy navštívit lékaře?
Trvá-li kašel déle než tři týdny, perete se s hlenem zelenožluté či růžové barvy a máte horečku, potíže s dýcháním, otoky a bolesti na hrudi, vyhledejte lékařskou pomoc.
Foto: Shutterstock
Autorka: Kateřina Málková

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account