161

Zero waste je životní styl. Zbytečné odpady se dají eliminovat nebo využít jinak. A nejde samozřejmě jen o odpady. Ve výsledku se raduje příroda i naše peněženka.
Kdo se začne o ekologii aspoň trochu zajímat, uvědomí si, že každý den a každá činnost se točí kolem hromady zbytečně vyhozených odpadků. Tím, že odpad vyneseme do popelnice, jeho život teprve začíná. Statistici říkají, že člověk za rok vyprodukuje kolem půl tuny odpadu. Většina toho zbytečného se týká obalového materiálu. I vy si zkuste uvědomit, co jste v poslední době zakoupili bez obalu. Hodně toho asi nebude.
Když přinesete nákup domů, podívejte se, co před vámi leží. Zelenina v sáčcích, pitná voda, mléko v PET lahvích, jogurty v plastových kelímcích, maso ve vakuovém balení. Všechno špatně. Redukovat se však dají obaly i chemikálie v domácnosti, které se dennodenně vypouštějí do odpadu, ale i množství spotřebované vody. Ekokritici jistě namítnou, že jeden člověk planetu nespasí. Každý ale musí začít sám u sebe a je rozhodně lepší dělat něco než vůbec nic. Takže, kde a jak začít?
Užijte si eko nákupy
Poohlédněte se ve svém okolí po obchodě, kde se dá nakoupit bez obalu. S sebou si přineste prázdnou nádobu a do ní nakuupte. Běžnému nákupu bez obalu se přiblížíte ignorováním igelitových sáčků na pečivo, ovoce a zeleninu. Místo toho si doma ušijte své vlastní, pratelné, a to ze zbytků látky nebo záclon. Místo igelitky nákup poskládejte do vlastního košíku nebo si tašku uháčkujte. Nekupujte zbytečně balené a přebalované potraviny na plastových táccích, které jsou přetažené potravinovou fólií. I potraviny v plastu vyměňte raději za ty ve skle. Sklo je totiž mnohem lépe recyklovatelné a jeho obsah je většinou kvalitnější.
Eko domácnost
V domácnosti je možné použít pár eko vychytávek, které produkci odpadů trochu sníží. Plastová brčka lze nahradit kovovými nebo bambusovými. Nekonečný koloběh PET lahví se dá zastavit zakoupením jedné, která vydrží dlouhá léta. Mnozí šijí a háčkují i odličovací tampony, nebo si vyrábějí vlastní kosmetiku a čisticí prostředky. Ručička na vodoměru se zase zbrzdí s použitím ekohubice na sprše. Zajímavostí může být vlastní domácí kompost.
Tipů a návodů na ekoživot je nespočet. Klíčové je, kam až se chystáte zajít. O ekologii se rozhodně vyplatí alespoň přemýšlet. Ušetříte nejen přírodu a svoji peněženku. Nebo to snad vidíte jinak?
Foto: Shutterstock

©2022 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account