Manželé Lucie a Honza si koupi chatičky nikdy neplánovali. Přestože oba pravidelně jezdili na chaty svých rodičů, život ve městě jim vždycky perfektně vyhovoval. Jenže jednoho dne u nich zazvonil soused, který se zeptal, jestli by nechtěli koupit právě tu jeho chatu. Oba se tehdy na sebe podívali, zasmáli se a řekli rozhodné ne. Přes jeho naléhání se ale šli na chatičku podívat a objekt v chatové osadě kousek od Prahy je naprosto okouzlil. Byla sice zanedbaná, zarostlá a několik let prakticky neobývaná, ale něco na ní prostě bylo, jak říkají oba manželé svorně. A začátkem roku 2023 se začal spát příběh Babety. Chcete vědět víc o proměně chaty, přečtete si rozhovor…

Proměna chaty Babeta manželů Lucie a Honzy

Co bylo prvním impulsem k tomu, abyste se pustila do opravy chaty?

“Babeta byla od začátku velká výzva. Ta po strop nacpaná, tmavá a dřevěná chatička měla od začátku obrovský potenciál, a přestože jsme oba s manželem naprosto městské typy a v Praze si i na pověšení obrázku na zeď voláme hodinového manžela (smích), rozhodli jsme se, že ji zkusíme vrátit zpátky do života. A pak se roztočil kolotoč DIY projektů, hledání inspirace, návodů “jak na to” a my vzali do ruky štětce a po pár týdnech sami nevěřili vlastním očím, co všechno jsme dokázali. Upřímně chvilkami jsem si připadala jako v dětském seriálu Pat & Mat, ale o to větší radost byla z každého úspěchu.” 

Jakou jste měla vizi a jak se ji podařilo naplnit?

“Máme s manželem oba hodně rádi jednoduchý skandinávský styl a už v minulosti jsme se přesvědčili, že kombinace neutrálních barev, dřeva a kovu dokonale funguje a tak nějak na ní není, co zkazit. Původní Babeta byla celá obložená dřevem od podlahy až po strop. Dřevo je nádherné, ale my chtěli interiéru dodat více světla, takže jsme se rozhodli všechno přemalovat na bílo. Byl to ambiciózní plán pro dva lidi s minimem zkušeností, protože obývací část má vysoké pětimetrové stropy. Mnoho našich přátel nás od nápadu odrazovalo, ale my věděli, že bílá barva dodá Babetě přesně tu vzdušnost a lehkost, kterou potřebuje. Na podlahu jsme pak vybrali dřevo, které odráželo původní ráz chatičky. Od prvních tahů štětce jsem věděla, že jsme udělali dobře!”

Foto: se souhlasem Lucie Janotové
Foto: se souhlasem Lucie Janotové

Kde jste čerpala inspiraci?

“Inspiraci jsme nejvíc čerpali online ze světa sociálních sítí. Miluji Instagram nebo Pinterest jako nekonečné zdroje inspirace, krásného designu, ale i motivace pro to nebát se vystoupit ze své komfortní zóny. A věřte mi, že pro nás první tahy štětcem nebo vlastnoruční pokládla podlahy byly velké zkoušky (smích). YouTube a sekce “jak na to” se stala naším každovečerním programem místo Netflixu. 

Musela jste z něčeho ustoupit?

“Od začátku jsme věděli, že nehledáme dokonalost, nedisponujeme neomezeným budgetem, ale přesto chceme vytvořit krásný letní domek, kam budeme se synem rádi jezdit. Nešlo nám o dokonalost a upřímně domů bych si nás pořád s naší oblíbenou metodou “pokus – omyl” nepustila, ale teď když se rozhlédnu na interiér Babety a vidím každé dřevo, které jsme natřeli nebo lištu, kterou jsme přitloukli (i když nakřivo), miluji tu nedokonalost snad ještě víc. A právě proto jsem ustoupila z nových francouzských dveří, které jsem chtěla původně pořídit. Ty současné dřevěné k Babetě patří a nové si zatím neumím představit.”

Foto: se souhlasem Lucie Janotové

Spolehla jste se i na službu Bonami návrh interiéru a designérku Lindu Povolnou. Jak se vám spolupracovalo a s čím vám pomohla? Zaujala vás nějaká řešení?

“Oba máme s manželem podobný vkus a troufnu si říct, že se na mnoha věcech ohledně designu shodneme. Ale znáte to… jeden chce dřevěný stůl, druhý keramický – oba jsou krásné a nic není špatně, ale právě služba Bonami návrh interiérů dala naší snaze o vytvoření útulného letního domečku ten správný směr. Bylo to to nejlepší rozhodnutí, které jsme pro sebe mohli udělat. Má to tolik výhod! V první řadě není od věci, když se na prostor, který zařizujete podívá někdo naprosto nezaujatým pohledem a přijde se řešením, které by vás třeba v první chvíli ani nenapadlo. Další je obrovské ušetření času. Designérka Linda Povolná byla od začátku naladěná na naši vlnu, takže jsme si naprosto sedli. Stačilo ji poslat pár původních fotografií Babety a už při prvním online meetingu, kde nám ukázala návrh, jsme s manželem věděli, že nechceme změnit jedinou věc (Dobře, krapet jsme diskutovali o jednom křesle, ale já se nerada vzdávám! smích) Když si představím kolik času by nám zabralo jednotlivé kousky sami hledat online, strávili bychom na vybavování Babety půl roku života. A nikdy by to nevypadalo tak nádherně jako to vymyslela Linda. Její osobní zkušenost s pohodlností jednotlivých kousků, barevnými kombinacemi a praktičností byla neocenitelná.”

Foto: se souhlasem Lucie Janotové
Foto: se souhlasem Lucie Janotové

Podle čeho jste vybírali nábytek a doplňky? Stanovila jste si nějaký styl či barevnost?

“Obývací prostor Babety není příliš velký, ale zároveň je to ustřední bod celé celé chaty. Lindu od prvního momentu naší spolupráce zajímalo, jak nejraději trávíme čas, jestli společně jíme u jednoho stolu, jaké barvy máme rádi… Díky těmto otázkám nám pak vytvořila prostor, který je stylový, ale zároveň funkční, což je u chatičky alfou a omegou úspěchu. My bychom s manželem sami vsadili na minimalistické barvy jako je bílá, černá a šedá, ale Linda neuvěřitelně a s dokonalým citem přidala i pastelové barvy, které celý interiér pozvedli na novou úroveň. Sami bychom na to nikdy neměli odvahu a drželi bychom se rozhodně víc při zemi. Nepředstavujte si žádnou divočinu, ale nevěřili byste kolik muziku udělá krásná barevná váza nebo pléd na gauč.” 

Který prvek se vám v interiéru nejvíce líbí?

“Ohhhh… vybrat si jen jeden? To bude krapet problém! Přestože vůbec nejsem gaučový typ a většinou raději sedím v křesle, Linda nás vzala do prodejny Bonami ve Westfield Chodov a já se naprosto zamilovala do gauče, který vybrala. Je pohodlný, úžasně jemný na dotek, ale zároveň svou barvou neskutečně praktický pro celou rodinu (ahoj, špinavé ručičky našeho syna a tlapky našeho pejska! smích). Ale splnila mi i sen o křesle, které je podle mě korunou celého interiéru. Manžel zase “dostal” lavici k jídelnímu stolu, kterou si moc přál na chatě mít. Ale kdybych měla vybrat opravdu jen jednu jedinou věc, pak řeknu komoda. Je pastelové barvy, minimalistického, ale přesto lehce retro designu a nikdy by mě nenapadlo ji pořídit. Teď si zase neumím představit, že by na jejím místě stálo cokoliv jiného.”

Foto: se souhlasem Lucie Janotové

Byla proměna náročnější, než jste původně předpokládala? 

“Od začátku jsem věděla, že pro lidi s minimem zkušeností, bude proměna Babety výzva. Nestavěla jsem si vzdušné zámky a věděla jsem, že ze dne na den se stříkací pistolí zacházet nenaučíme a že pokud YouTube video říká “Bude to trvat dvě hodiny”, já musím počítat ze šesti. No a samozřejmě to nakonec bude osm (smích). Ale i tak jsem na nás manželem strašně pyšná!” 

Co všechno proměna zahrnovala a jak dlouho trvala od návrhu po realizaci? Kdo všechno se na proměně podílel? 

“Babetu jsme koupili prakticky první den v roce a jenom první dva měsíce nám trvalo ji celou vyklidit. Majitelé pocházeli z Belgie a opravdu ji opustili s tím, že si odnesli pár oblíbených obrázkům a to bylo všechno. Mnoho z jejich doplňků jsem si schovala a třeba jednou najdou na Babetě zase svoje místo. Samotnou rekonstrukci obývací části jsme zahájili začátkem března a trvala nám asi dva měsíce. Pracujeme na Babetě hlavně o víkendech a je to úžasný relax od našich hektických pražských životů. Zapojili jsme kamarády, rodiče, našeho syna… ruku k dílu přiložil každý a já jsem jim za to neuvěřitelně vděčná.”

Foto: se souhlasem Lucie Janotové
Foto: se souhlasem Lucie Janotové

Interiér je po proměně světlý a vzdušný i přesto, že prostor není velký. Jak jste tohoto dojmu dosáhli?

“Naše tajemství? Bílá barva! Od začátku jsem věděla, že natření interiéru Babety na bílo způsobí hodně muziku za málo peněz. A ruku na srdce… bílou nikdy nic nezkazíte! Je to hodně jako v módě – někdy nemá cenu nic vymýšlet a vsadit na klasiku je prostě sázka na jistotu. Na bílo se přetřelo naprosto všechno – stropy, trámy, zábradlí a kdyby mě manžel nezastavil natřela bych možná i jeho (smích). Dostali jsme tak vzdušnou a světlou základní paletu, na které všechny ty designové kousky z Bonami vynikly ještě o kousek víc.”

Jak tady nejraději trávíte čas a na co se těšíte?

“Moje staré já by napsalo, že na chatičce u své maminky nejraději pije kávu a kochá se její dokonale upravenou zahrádkou. Jako majitelka Babety ale napíšu, že jsem “objevila Ameriku” a zjistila, že jakékoliv DIY projekty nebo práce na zahradě jsou neuvěřitelný nabíječ energie a vypínač hlavy, že jsem se na tom stala naprosto závislá. Obývací část je teď hotová, ale nenechte se mýlit. Babeta má další 3 ložnice, kuchyň a koupelnu, které definitivně nejsou podle našich představ. Ale jednou budou! A já se na každý další projekt ohromně těším!”

 

Foto: se souhlasem Lucie Janotové

Zdroj: autorský text Lucie Janotové

4 Komentářů
 1. Kristýna Štírová 1 týdnem ago

  Pěkná chata. Ani bych nepoznala, že je to vlastně chalupa na letní bydlení. Ale fakt se mi to líbí. A hlavně je tam super ten moderní nábytek, který z toho dělá moderní a trendy bydlení. Něco podobného jsem viděla v obchodě Showroom nábytek Praha, tak kdo ví, jestli se obyvatelé neinspirovali třeba tam? Ale to by byla fakt moc velká náhoda. 🙂

 2. Romana Mlynářová 3 měsíce ago

  Učinili pořádný kus práce, která je nesmírně baví. Přeji mnoho pěkných chvil strávených společně na chatě Babeta.

 3. NelaVávrová 3 měsíce ago

  Nádhera, kloubouk dolů.

 4. Lenka Hudečková 3 měsíce ago

  Nádhera 🙂

Napište komentář

©2023 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account