Káva je dobrá hlavně pro povzbuzení. Ovšem nejen to. Jak vám pomůže v domácnosti i zahradě? Téhle cennosti se rozhodně nezbavujte!
Už nikdy nevyhazujete použitou kávovou sedlinu, pomůže vám s krásou i úklidem. Na co všechno se hodí?
Absorbování zápachu
Použitá kávová moučka se dá využít i podobně jako jedlá soda, jež absorbuje zápach z potravin v lednici a mrazničce. Stačí vložit malou otevřenou nádobu s lógrem do zadní části ledničky.
Přírodní brusivo
Posypte sedlinou starý hadřík a následně vydrhněte nádobí, na kterém jsou přilepené zbytky jídla. Ano, máte pravdu. Je to něco jako první pomoc.
Čistič na krb
Že se krbové sklo čistí popelem, není nic nového, nicméně málokdo ví, že stejnou funkci zastane právě i kávová sedlina. Smíchejte ji s trochou popela nebo jedlou sodou, naneste na drsnější houbičku a postarejte se o to, aby váš krb znovu zářil čistotou. A kdyby vám náhodou nějaký ten lógr zůstal, přizvěte ho do koupelny.
Peeling pokožky
„Zbytek z kávy“ smíchejte s trochou teplé vody nebo svým oblíbeným přírodním olejem, jako je olivový nebo mandlový, a výsledek použijte jako obrušovač odumřelých pleťových buněk na svém těle.
Omlazující maska
Dvě polévkové lžíce použitého kávového základu seznamte se stejným množstvím organického kakaového prášku. Přidejte tři polévkové lžíce plnotučného mléka nebo silné smetany a doplňte to lžící medu. Takto vytvořená maska na obličej má antioxidační a anti-aging vlastnosti. Čekali byste to?
Odpuzovač škůdců
Posypte kávovou sedlinou oblast kolem rostlin, abyste je ochránili před ničivými škůdci, jako jsou mravenci, hlemýždi a slimáci. Všichni jmenovaní jsou odrazováni pachem kávy, zatímco jemně abrazivní struktura kávového základu může dráždit měkké škůdce, jako jsou slimáci a hlemýždi. Zředěná kávová sedlina se také dá použít jako sprej na listy s antimikrobiálními vlastnostmi. (Tento zázrak působí také proti housenkám.)
Zahradní hnojivo
Pokud pěstujete azalky, hortenzie, rododendrony, kamélie, růže nebo jiné rostliny milující kyseliny, pak vás káva nadchne! Smíchejte posekanou trávu, hnědé listy či slámu s kávovým lógrem, aby se neutralizovala část kyselosti, a všechno to rozprostřete kolem rostlin. Použitá mletá káva přidává do půdy dusík a draslík a také zvyšuje obsah hořčíku. Nezapomeňte však, že v tomto hnojivu chybí fosfor a vápník, takže není ideální pro povzbuzení květů a plodů.
Foto: Shutterstock
Foto: Karolína Dostálová

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account