121

Okřídlené rčení, že „jsme to, co jíme“, vztahujeme především k vlastnímu jídelníčku. Ale napadlo vás někdy, že úplně stejné pravidlo platí také pro naše zvířecí mazlíčky? Kvalitní krmivo přitom i u nich rozhoduje o tom, zda budou zdraví, plní energie a spokojení. Jenže jak ho poznat?
Doby, kdy se kočky musely spolehnout na to, co uloví, případně zda jim jejich majitel nechá nějaké zbytky od večeře, jsou naštěstí již dávno pryč. Vrnící a mňoukající mazlíčci jsou dnes plnohodnotnými – a v mnoha případech i spolehlivě nejrozmazlovanějšími – členy našich domácností a rodin. Utrácíme horentní sumy za škrabadla, hračky, kočkolit nebo pelíšky (navzdory tomu, že se kočka stejně nakonec uvelebí v naší posteli). Ale jak je to s krmivem? Víte, jak poznat granule, které pokryjí její výživové potřeby, zajistí jí optimální hmotnost (obezita u domácích mazlíčků se bohužel šíří podobně jako u lidí a i jim zkracuje život) a nenadělají v těle vaší kočky víc škody než užitku?
Vím, co čtu. Doslova.
Pokud vás někdy napadlo zkoumat v obchodě složení kočičích granulí, nejspíš jste u většiny z nich ze všech těch podivných názvů nebyli moc moudří. Nemluvě o tom, že některé složky připomínaly spíše výňatek z učebnice chemie pro střední školy. Většina z nás se naučila vyhýbat potravinám, jejichž složení je nejasné, pokud nakupuje pro sebe. Zkuste to tedy i při nákupu jídla pro svou kočku!
Samozřejmě to neznamená, že se musíte stát odborníkem na složení kočičích krmiv, nicméně pokud si ohlídáte určité ukazatele, budete mít jistotu, že svému vrnícímu miláčkovi kupujete to nejlepší. Obecně byste měli hlídat obsah masa, přítomnost případných alergenů a také konzervantů či barviv. Mimochodem, platí, že čím konkrétnější je výrobce při popisu složení granulí, tím lépe – alespoň máte jistotu, že nic neskrývá. Zkrátka a dobře, máte-li pocit, že je vám každá ingredience jasná, je to dobré znamení. A co konkrétně ve složení hledat?

Kočka vegetariánem? Ani omylem!
Je důležité pamatovat si, že pokud máte kočku, pak se vám doma prochází skutečný masožravec. Jistě, občas si váš mazlíček může pochutnat i na nějaké dobrotě z rostlinné říše, ale vegetariána z něj rozhodně neuděláte. Maso je tedy pro kočku základní živinou, bez které nepřežije. A proto je důležité, aby bylo maso na prvním místě složení granulí. Představuje totiž zdroj důležitých bílkovin, aminokyselin a dalších živin. Když už jsme u živin, nezapomeňte se u granulí podívat také na procentuální zastoupení proteinů. Ty živočišné by měly tvořit nejméně 30 %.
Ačkoli je kočka masožravcem, neznamená to, že nepotřebuje žádné sacharidy. Také ty jsou důležitou složkou krmiva, představují totiž zdroj energie. Ale pozor! Spousta granulí obsahuje obiloviny, jež jsou jedním z nejčastějších alergenů způsobujících u koček zažívací a další obtíže. Proto by mělo být krmivo bez obsahu obilovin (takové granule jsou často označovány jako „grain-free“).
I kočky potřebují vitaminy
Pokud tedy rozumíte každé položce ve složení, maso je na prvním místě a obsah bílkovin je v granulích optimální, zaměřte se na další živiny. I kočky totiž potřebují vitaminy, minerály a antioxidanty, jež jim zajistí silnou imunitu, klouby a svaly v kondici nebo třeba lesklou a bohatou srst. Proto kvalitní krmiva často obsahují nejrůznější bylinky (petržel, tymián) a superpotraviny (rakytník, jablka, spirulina apod.), jsou obohacena o některé minerály, ale také omega-3 a omega-6 mastné kyseliny či taurin, který kočky potřebují pro ostříží zrak.
Rozhodně se vyhněte granulím, které obsahují chemické konzervanty nebo barviva a ve kterých je přidaný cukr. Pokud krmivo těmito látkami nedisponuje, pak tuto informaci výrobce většinou deklaruje na viditelném místě na obale, a tak máte práci se čtením složení usnadněnou.
Co se dalších obecných zásad pro výběr krmiva pro kočku týče, pak platí, že byste měli kupovat granule odpovídající věku a kondici svého zvířecího miláčka (například pro koťata, dospěláky, kastrované kočky, mazlíčky se sklonem k obezitě apod.).

Pro opravdovou šelmu
Kočky, navzdory tomu, že spí v našich peřinách a krmivo dostávají v mističce, jsou v naší domácnosti skutečnými malými šelmami (ostatně občasné šrámy na našich rukách či nohách jsou toho důkazem). I když jsou milujícími mazlíčky, uchovaly si svoji nezávislost. A také mlsné jazýčky. Vybrat takové granule, které je uspokojí a ještě pokryjí všechny jejich nutriční potřeby, může být občas složitý úkol.
Skvělým tipem jsou granule Shelma, jež patří mezi superprémiová krmiva, jsou vyvážené a s vysokým obsahem živočišných proteinů jako přirozenou složkou kočičí potravy. Receptury jsou bez obilovin a obsahují superpotraviny a jiné složky, které zvířeti přinesou další benefity s pozitivním dopadem na jeho zdraví. V nabídce je najdete s lososem nebo hovězím pro kastrované kočky, s kuřecím pro dospělé kočky a krůtím pro koťata.
Do všech produktů jsou přidány bylinky (rozmarýn, tymián a petržel), rakytník a spirulina pro zlepšení přirozené obranyschopnosti, juka pro redukci zápachu exkrementů, řepné řízky a čekanka pro podporu optimálního trávení, lososový olej pro zdravou kůži a zářivou srst a další ingredience. Granule jsou bez přidaného cukru, umělých dochucovadel, konzervantů a barviv. Zkrátka a dobře, se Shelmou bude vaše kočka zdravou a spokojenou šelmou!
Foto: Shutterstock
Autorka: Lucie Pražáková

©2022 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account