Většina z nás stále tráví spoustu času u počítače a všichni tušíme, že to není úplně zdravé. Co dělat a jak si práci zpříjemnit, když zkrátka nemáme tak úplně na vybranou? Kde hledat pomůcky pro zdravější práci? To nám poradí Královny pořádku z projektu O domovē Lucie Kocman a Pavlína Štefanová.

Vhodné podmínky je možné vytvořit kdekoli v bytě, v rámci co-working pracoviště, i v kavárně. Základem pro příjemnou práci však je a vždy bude zdravé sezení. Není třeba zoufat a podkládat monitor knihami, přinášíme vám spoustu informací o pomocnících, kteří vás nadchnou.

Jak na perfektní home office:

Foto: se souhlasem O domově

Monitor do úrovně očí

Monitor by měl být vždy umístěn do úrovně očí. Sklápění hlavy vyvíjí velký tlak na krční páteř a bolesti na sebe nenechají dlouho čekat. Nastavitelný stojánek nezabere tolik místa a je vhodný i pro notebooky, které se otevírají v menším úhlu. Pevné pracovní místo s monitorem doplňte o rameno, díky kterému lze výšku také upravit. Nezapomeňte zkontrolovat, jak sedí u počítačů vaši teenageři, co se v mládí naučíš…

Karpály v rovině

Karpálům ulevíme použitím externí klávesnice a opěrkou zápěstí, kterou je možné otočením lehce zvýšit, nebo snížit. Myš existuje ve vertikální podobě, pokud preferujete klasickou verzi, nezapomeňte opět na podložku zápěstí.

Foto: se souhlasem O domově

Tělo v akci

Vše máte, ale stále máte občas tendence se hrbit? Pak radíme zapojit do práce i tělo, a to vnitřní svalstvo. Vyzkoušet můžete balanční podsedák, který je kompatibilní s jakoukoli židlí a pomáhá posílit záda díky mikro pohybům, kterými musíte neustále vyrovnávat stabilitu těla.

Nohy v pohybu

V neposlední řadě nezapomínejte ani na nohy. Dlouhé sezení zabraňuje cirkulaci krve v dolních končetinách. Nesprávná poloha či úhel nohou navíc mohou dost uškodit, takže sed s nohou přes nohu jednou pro vždy zakazujeme. Nožky zdravě rozpohybujete třeba pomocí balanční desky.

Foto: se souhlasem O domově

Střídání poloh při práci

Při delší práci je velmi dobré střídání poloh, můžete přesednout třeba na balón. Preferujte ten, který je opatřený závažím, nebude vám ujíždět na druhý konec místnosti. Od práce vsedě byste se měli zvedat poměrně často.

Telefonáty využívejte k tomu, že se projdete a protáhnete. Dlouhé sezení prokládejte nejen chůzí a protahováním, ale zkuste i práci ve stoje. U toho vám přijde vhod nastavitelná stolová deska, díky které dostanete monitor do různých poloh. Stání je skvělé zejména při nekonečných konferenčních hovorech. Jen si dobře pohlídejte, co máte za zády a tím pádem odhalujete ostatním. Navíc pokud jste prezentující, přednes vám ve stoje půjde daleko přirozeněji.

Zdravý stoj i sedostoj

Stát na tvrdém povrchu není dlouhodobě příjemné, raději s bosýma nohama naproti únavové podložce pod nohy.  Po pracovní době ji můžete přesunout k žehlicímu prknu.

Další zajímavou a hlavně zdravou alternativou při práci ve stoje je balanční židlička. Jde vlastně spíš o sedostoj, kdy posilujete zádové svaly a zlepšujete držení těla. Navíc houpání je docela zábava.

Foto: se souhlasem O domově

Box na přenos vaší kanceláře

Milujeme praktické organizéry a jestli je nějaký kousek opravdu super, pak je to látkový box, do kterého sbalíte celou základní domácí kancelář. Ten pak schováte na předem vyhrazené místo, nebo s ním odejdete do auta.

Home office je skvělý benefit, který může práci zefektivnit. Je však třeba si vytvořit vhodné pracovní podmínky a správně rozložit pracovní bloky. Jinak si totiž můžete můžete přivodit zdravotní komplikace. Bolesti zad jsou plíživé. Předejděte jim dříve, než bude pozdě.

Foto: se souhlasem O domově

Zdroj: O domově

Tagy:
4 Komentářů
  1. Romana Mlynářová 3 týdny ago

    Domácí kancelář je skvělý nápad, líbí se mi pomůcky.

  2. NelaVávrová 3 týdny ago

    super rady, ale pro me uz jsou zbytecne, kdyz jsem pracovala z domu na home off, tak jsem byla rada, za dva monitory a poradnou zidli, ale myslim, ze pracovat se ma v praci a zamestnavatel by mel vytvorit k tomu podminky…..

  3. Lenka Hudečková 3 týdny ago

    dobré rady, já pracuji doma, takže vždy tak hodinku něco na PC, pak se jdu projít, udělám něco doma, umyju hrnky od kafe, udělám si svačinu, zacvičím si nebo uvařím, atd. a pak zase z5 k PC. taky cvičím s míčkem v rukou, abych si povolila klouby…

Napište komentář

©2023 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account