Snažíte se chovat tak, abyste co nejméně zatěžovali životní prostředí? Pak vězte, že v takovém případě můžete mnohdy odlehčit i své peněžence. Občas totiž plýtváme zdroji i svými financemi úplně zbytečně i při těch nejobyčejnějších činnostech. Patří k nim ostatně i praní.
Jak při něm ušetřit peníze a ještě myslet na ekologii?
Snižte teplotu
Nejvíce energie pračka odčerpá při ohřevu vody. Vyšší spotřeba elektřiny se projeví nejen na účtu, ale dopadá i na životní prostředí. Řešení? Pokud neperete například kojenecké oblečení, ložní prádlo a ručníky nebo silně znečištěné kousky, pak neperte na vysoké teploty. Ostatně tím prodloužíte i život oblečení, za které tak nebudete muset utrácet.
Až bude plná
I velmi moderní pračky, které již myslí na ekologii, mají určitou danou spotřebu vody a elektřiny na jeden prací cyklu (záleží na jeho typu). To samozřejmě nezměníme. Co ale můžeme změnit, je, jak často budeme prát. Respektive jak často naplníme pračku. Spousta z nás totiž zcela zbytečně pere třeba třikrát týdně, ačkoli by se objem vypraného prádla pohodlně vešel do dvou dávek. Takže raději čekejte, až se buben zcela zaplní, než abyste prali jen pár kousků, ale zbytečně spotřebovali stejné množství vody a elektřiny jako jindy.
Jde to ekologicky
Na naše životní prostředí má samozřejmě významný vliv i to, jaké prací prostředky využíváme. Je jasné, že ty klasické, které jsou plné umělých bělidel a chemie, přírodě dvakrát neprospívají. Zkuste proto vyměnit tradiční prací prášek či gel a aviváž za ekologické! Bojíte se, že se v takovém případě praní pořádně prodraží? Ale kdepak! Tyto prostředky si můžete za pár korun připravit i sami doma. Prací gel třeba z mýdla a sody, aviváž pak můžete nahradit obyčejným octem (vzhledem k tomu, že litr octa přijde asi na 9 korun, zatímco litr aviváže několikanásobně dráž, je jasné, že výrazně ušetříte).
Odpočatá sušička
Pokud máte doma sušičku, zkuste ji – pokud máte možnost – nechat jednou za čas odpočinout a prádlo sušte pěkně na vzduchu. Nejenže je to zdarma, ale navíc mnohem ekologičtější než cyklus v sušičce. Jistě, na zcela suché prádlo si chvíli počkáte, nicméně většinou to neznamená žádný neřešitelný problém. A malý bonus navíc – v zimě, kdy má spousta lidí v bytě vzduch vysušený z ústředního topení, je sušák s mokrým prádlem ekologickým a levným zvlhčovačem.
Foto: Shutterstock
Autorka: Lucie Pražáková

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account