Dýňová sezóna je na vrcholu a tak se na trhu, nebo u zelináře můžete potkat s různými druhy dýní – oranžové dýně, bílé… zelené, špagetové, máslové… dýně nejrůznějších tvarů i názvů. Dýně je nejen skvělá potravina, ze které je výborná dýňová polévka, ale hodí se také jako dekorace. Dobře se s ní pracuje a opravdu dlouho vydrží! Doma ji tak můžete mít celý podzim. Venku vydrží i několik měsíců.
Dýně jako dekorace původně keltského svátku Halloween
Určitě znáte americkou klasiku – vykrajování oranžové dýně hokaido ke příležitosti Halloweenského svátku, který je na konci října. (Halloween je původně svátek keltský, ale Irové vydlabávali jiné brukve, s dýní přišli opravdu až Američani).

Dýně se ale dají využít na mnohem originálnější dekorace! Pár jsem jich pro vás připravila pro inspiraci. Udělat je je snadné a můžete zapojit i děti. Stačí koupit vhodné barvy, fixy, nebo využít zbytky látek. 
Trocha Skandinávie
Komu se tak, jako mně zamlouvá jednoduchý styl a jasné linie má vyhráno. Tahle dekorace je naprosto jednoduchá, ale v interiéru udělá hodně muziky. Zkuste ji bez zelených kytiček umístit i do dětského pokojíčku, namísto rostlinek nabarvěte pestrobarevně dýňové stopky.

DIY jak na to?
Dýni přetřete nabílo – kupte bílou akrylovou barvu na vodní bázi. Černou akrylovou fixou pak dokreslíte oční víčka. A je to 🙂 Níže pak obdobně jednoduchá varianta severské dekorace. 

Ve stylu cibuláku
Krásná klasika, co nikdy nezklame – to je vzor cibuláku. Věděli jste že v Čechách se začal cibulový dekor výrábět v roce 1885 a to po vzoru toho Míšenského? Cibulový porcelán byl signován „Meissen“ v oválu s hvězdičkou umístěnou v kontuře pod ním. 

DIY jak na to?
Pokud se vám podaří sehnat bílou dýni pak máte o práci méně. Pokud musíte dýni přetřít nabílo, kupte bílou akrylovou barvu na vodní bázi. Pak už stačí si na ní tužkou načrtnout vzor cibuláku a modrou akrylovou fixou vybarvovat a obtahovat klasický vzor. 

Luxus ze zbytků látek
Vypadají nádherně nemyslíte? Přitom stačí lepidlo a zbytky látek! Tyhle luxusní dýně budou ozdobou každého obýváku nebo ložnice. 

DIY jak na to?
Z látek si nastříhejte proužky ve tvaru dýňových záhybů a jednoduše je poklaďte na lepidlem namazanou dýni. Stopky natřete zlatou, nebo stříbrnou akrylovou barvou, dozdobte režným provázkem a je to!

Další dýňové využití
Nejen na do it yourself (udělej si sám) dekorace je dýně jako stvořená. Sama o sobě je dekorací i ve své přirozené podobě. Podívejte se jak málo stačí, aby se váš stůl proměnil v krásnou podzimní záležitost.

Trocha tuningu…
A máte svátečně prostřený stůl či stylový květináč 🙂 


Doufám, že jsem vás inspirovala a že mi pošlete fotky svých dýňových dekorací!
Kristina
 
Foto a inspirace: Pinterest
 

0 Komentářů

Napište komentář

©2023 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account