38349

Život téhle mladé slečny by se dal pomyslně rozdělit na dvě části. Na události do 2. května 2020 a po něm. Šestadvacetiletá Barbora Maťovčíková se ale nevzdává. I přesto, že ji na ulici nepoznávají její známí, stále věří v zázraky a dobré konce. Nemoc pro ni není překážkou k radosti ze života. Je vděčná za každý nový den, protože se drží věty svého ošetřujícího lékaře „Kdo z nás může říct, že tady bude i zítra?“.

Po maturitě studovala Barča buněčnou biologii a učitelství tělesné výchovy na Univerzitě Palackého v Olomouci, pracovní kariéru pak budovala v Praze ve společnosti Seznam.cz. Své dny měla do poslední minuty vyplněné – ať už sportem (hlavně basketbalem), prací nebo výlety do přírody. Právě výletům a cestování ráda věnovala svůj volný čas a v jejích nohách byly po každé procházce desítky kilometrů.

2.5. 2020

Pak ale přišlo datum, na které nikdy nezapomene. Druhá květnová noc roku 2020 byla plná negativních událostí a zpráv. Tehdy ji probudil epileptický záchvat vyžadující okamžitý převoz do nemocnice. V ní si musela vyslechnout diagnózu, která začala radikálně určovat směr jejího života.

„Byl mi diagnostikován nádor mozku. Chtěla jsem se probudit ze špatného snu, což se ale nestalo, a tak bojuji. Z Prahy jsem přešla do Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně, kde jsem v péči dodnes. Také se léčím v Masarykově onkologickém ústavu.“ popisuje Barča. Sport ji ale naučil jedné velmi důležité věci, která ji od začátku dodává sílu – nevzdávat se při prvním neúspěchu.

Síla sociálních sítí

Barča, jako spousta jejich vrstevníků, sdílela svůj život na sociálních sítích. Nechtěla, aby tomu bylo jinak ani po diagnostikování nemoci, a tak ji momentálně drží palce přes 57 tisíc sledujících.  „Chtěla bych svým příběhem lidem ukázat, že nemají nikdy nic vzdát a přijímat s pokorou vše, co v životě přijde. Také děkuji mým sledujícím za jejich podporu a komentáře. Dodává mi to velkou sílu. Nemohu ale na vše odpovědět, i když se snažím.“ Zpráv od lidí, kteří věří ve šťastný konec, totiž stále přibývá. Barči se ale špatně mluví i píše, a tak s odpovídáním pomáhá ve volných chvílích její maminka.

Sladké mámení

Mezi fotografiemi ze života a obrázky přírody najdete na Instagramu Barči také spoustu dortů a zákusků. Pečení je její obrovskou vášní. Jednou by si přála mít vlastní cukrárnu, kam by pozvala všechny své blízké, kteří jsou ji v těžkých chvílích obrovskou oporou.

„Už jako malá jsem pekla s mamkou, moc mě to baví. Také miluji dělat lidem kolem sebe radost. Největší radostí pro mě byl dort, který jsem upekla mému synovci.“ vzpomíná Barča. Inspirací jsou jí dva cukráři – prababička, bývalá vyhlášená prostějovská cukrářka a Josef Maršálek, který je mimo jiné součástí projektu Dortem proti rakovině nebo porotcem televizního pořadu Peče celá země.

„V pečení jsem nejvíce hrdá na svou účast na Moravského cukrářském šampionátu. Našla jsem zde skvělé přátele. Největší díky ale patří Sladkému mámení a Vandě Pálkové. Právě ona se mi rozhodla co nejvíce pomoci a přišla s nápadem na transparentní účet. Velice si toho vážím a moc děkuji všem, kteří přispěli, i za všechny komentáře, které mi k tomu poslali.“

Neutuchající radost ze života

Pokud si myslíte, že mít zhoubný nádor v mladém věku se automaticky rovná mít negativní postoj k životu, pak vás Barča vyvede z omylu. „Rakovina mě naučila přijímat špatné zprávy a věřit v sebe samou. Přinesla mi radosti z maličkostí a z každého krásného prožitého dne s mými nejbližšími. Mám obrovskou vůli nevzdat se a vybojovat vše, co půjde. I přes spoustu omezení budu pokračovat v tom, co mě baví a co mám ráda.“

Váží si hlavně volného času, na který dříve nebyla zvyklá. Dává ji prostor být více venku, na zahradě nebo na krátkých procházkách. „Jsem milovnice přírody, udělá mi radost jak rozkvetlá kytka, tak i procházka loukami a lesem. Jde prostě o tu cestu samotnou.“

Plány do budoucna

Momentálně je léčba nádoru přerušena z důvodu vysokých jaterních hodnot. V létě Barču čeká magnetická rezonance a podle výsledků se nastíní další postup. I tak má ale spoustu plánů a nepřestává pracovat – momentálně píše knihu o svém životním příběhu. Sice spatří světlo světa o něco později, než původně plánovala (kvůli omezením ji pomáhá psát maminka), i tak se ale můžeme určitě těšit na inspirativní příběh plný odhodlání a síly.

Barča se dál hodlá řídit jejím nejoblíbenějším citátem: „Co nás nezabije, to nás posílí“ a užívat si na Moravě čas s nejbližšími. I když Prahu má ráda, říká, že doma je prostě DOMA. „Sice mě občas na ulici nepoznají mí známí, ale já už si na to zvykla. Ti, co mě mají rádi, mě budou mít rádi i přes mé onemocnění.“

Pomůžete i vy?

Pomoci Barči k happy endu může každý jeden z nás. Při QR platbě vás to bude stát přesně 5 kliknutí na mobilním telefonu (mnou otestováno). Tak co, pomůžete i vy?

Majitelka transparentního účtu: Barbora Maťovčíková

Adresa banky: Fio banka, a.s., V Celnici 1028/10, 117 21 Praha 1

Číslo účtu: 2602058102/2010

IBAN: CZ79 2010 0000 0026 0205 8102

BIC: FIOBCZPPXXX

Foto: se souhlasem www.sladkyklub.cz

Autorka: Barbora Štarhová

Foto: se souhlasem Barbory Maťovčíkové, se souhlasem společnosti Sladký klub

Tagy:
4 Komentářů

Komentáře jsou uzavřeny.

  1. Romana Mlynářová 4 měsíci ago

    Barča má moji plnou podporu

  2. Michaela Dvořáková 4 měsíci ago

    Síla! Děkuju za ten rozhovor a moc držím palce!

©2022 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account