Tradiční čínská medicína v zimě: Udržujte tělo a mysl v rovnováze

Zima je dlouhá a vyčerpávající. Aby nám síly vydržely až do jara, je důležité udržovat tělo v teple, neprochladnout, jíst vhodné potraviny, dostatečně odpočívat a pečovat o ledviny a močový měchýř.
Zimní období souvisí podle tradiční čínské medicíny s vodním živlem. Ledviny a močový měchýř ovlivňují v organismu právě stav vody, minerálů, vylučování nepotřebných látek. V čínském systému ovládají ledviny energii životní síly, naše vitalita a dlouhověkost se ukládá v ledvinách.
Pokud máte jiskru v oku, vaše energie je nejspíš v pořádku. Silná energie ledvin posílí vaši vůli, ambice a rozhodnost. Oslabená energie ledvin se naopak může projevit úbytkem vitality, letargií, smutkem, pocitem ztráty sil.

Ledviny a vodní živel vládnou emocím a jsou do jisté míry nevyzpytatelné. Dokud proudí a volně protékají, je vše v pořádku. Ve chvíli, kdy se zablokují a začnou stagnovat, může přijít problém, velký přetlak, který (pokud se včas neuvolní a nerozproudí) může po nějaké době vyústit až v nemoc.

Uvolňujte emoce, relaxujte
Proto je důležité i emoce uvolňovat postupně, nechat je proudit, nedusit v sobě něco tak dlouho, až to v nás vybouchne jako papiňák. Mohou vás přepadat obavy, strach, nejistota. V krátkých dnech, kdy trpíme nedostatkem světla i nedostatkem pohybu, který by naše ventily a přetlaky včas a průběžně uvolňoval, nás tyto emoce mohou při oslabení ledvin snadno ovládat.

Je tedy důležité v zimě dostatečně odpočívat, uvolňovat napětí třeba protahovacími cviky, jógou, chodit na procházky do přírody. Ledviny je třeba chránit a udržovat v teple, nenechat organismus prochladnout, nastydnout, zahřívat se i vnitřně vhodnou stravou a teplými nápoji. Nevyčerpávat se a naopak si dopřát péči o sebe, zajít si do sauny, na masáž, která uvolní vaši páteř, klouby i nahromaděné emoce.

Dostatečný spánek i zábava na odreagování
Pokud tedy pracujete se svým tělem v harmonii s přírodou, ročním obdobím a dokážete svému tělu naslouchat, můžete se vyhnout tak častému vyčerpání a ztráty sil i energie během zimy a před jarem. Je třeba zachovávat rovnováhu mezi výdejem a příjmem energie, ať už ve stravě, sportu, v práci i ve svých pocitech.

Hodně spěte, relaxujte, dovádějte, hrajte si. Masopustní rej masek, karnevaly a plesy v zimním období před příchodem jara jsou také výrazem zdravého uvolnění a odreagování se, bez něhož se v životě zkrátka neobejdeme. Udržujte rovnováhu mezi aktivitou, stresem, prací a uvolněním, relaxací a dostatečným odpočinkem… Nechte se inspirovat i tradicemi našich předků, vše má své důvody a vyplatí se letité zkušenosti nepřehlížet.

Jak nejlépe a nejrychleji rozpohybovat a doplnit energii a předejít vyčerpání se dočtete příště.

Cítíte zimní únavu?
Jak se během zimy uvolnějete a relaxujete vy?

Zdroj foto: Ivana Sýkorová

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account