Zero waste, životní styl, který v posledním roce nabírá na obrátkách a začíná se o něj zajímat stále více a více lidí po celém světě. Není divu, tento životní styl má za cíl jednu věc a to je nulový odpad. A jak na nulový odpad? Platí tzv. 5 R: RFFUSE – ODMÍTNOUT, REDUCE – OMEZIT, REUSE – OPAKOVANĚ POUŽÍT, RECYCLE – RECYKLOVAT, ROT – KOMPOSTOVAT. Přesně v tomto pořadí vzniká obrácená pyramida, síto, podle kterého budete-li postupovat, žijete ZERO WASTE. Idea je prostá, praxe oříšek, avšak nadšenců stále přibývá, a to nejen ze strany nakupujících, ale především prodávajících, kteří chtějí ukojit poptávku.
CO JE TO ZERO WASTE BY WEEF_VERONIKA ŠUBRTOVÁ

PRODEJNY V PRAZE

Praha má dva takové výrazné nadšence, kteří se snaží jít zájemcům o tento životní styl naproti.
PRVNÍM z nich je prodejna Bezobalu, která je již od počátku, kdy ZERO WASTE začal být tématem v ČR, aktivní kromě prodeje potravin bez obalu také organizací různých akcí, workshopů a přednášek týkajících se tohoto tématu.

DRUHOU prodejnou je prodejna NEBALENO, kterou založili dva mladí lidé, pár Jana a Alex. Jejich prodejna se specializuje na drogerii, prací prostředky, kosmetiku a různé vychytávky.

Honza a Šárka v listopadu 2018 otevřeli na Praze 13 obchod NEOBALENO. Zboží, které prodávají je buď na váhu, kusy, nebo ve vratných obalech. Důraz kladou  především na kvalitu. Pokud je to možné, preferují lokální produkty.


Existuje více prodejen, kde se dá z větší či menší části nakoupit bez obalu, pro více informací mrkněte na nově vzniklou bezodpadovou mapu reduc

BEZ OBALU VE ZLÍNĚ

Pro mě skvělým objevem je Zlínská bezobalová prodejna, která do toho skočila po hlavě a nabízí opravdu vše možné. Dokonce nezaháleli a pustili se i do prodeje online. Jde ale nakoupit online a bez obalu? Mrkněte, jak to řeší ve Zlíně.  Za mě palec nahoru.

PRODEJNY V BRNĚ

V Brně samozřejmě ZERO WASTE obchod také nechybí. Především suché potraviny, koření si můžete nakoupit v Bezobalovém obchodě v Brně, kam se samozřejmě vydejte ideálně se svými nádobami, ale nemáte-li, rádi vám tam půjčí. 
Obchod byl otevřen v červenci 2018. Nakoupíte v něm nejen potraviny, ale také produkty pro úklid domácnosti, spousty zero waste pomocníků a jak říká Terez, majitelka prodejny, stále bude nabídky přibýva

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account