Dneska nádherný východ slunce! Viděl ho někdo? Všude mlha, šedivo a vlhko. Víte, jak voní vlhko? Cítíte vodu a mokrou zem a les. Nejkrásnější vůně co znám. A slunce bylo taky za mlhou, za mraky, přesto má takovou sílu, že jsem se do něj bez zamhouřených očí nemohla podívat. Vycházelo pomalu, jako by se rozmýšlelo, jestli to má cenu. Má! Sluníčko, má to cenu! Potřebujeme Tě. Potřebujeme Tvoje východy a západy. Dneska byl opravdu nádherný východ slunce.
Teď cítím levanduli. Pod okny se mi urodilo spousty fialových kvítků. Vážu je do malých kytiček a zavěšené suším na půdě. Některé už visí v kuchyni, v koupelně a samozřejmě ve skříních s oblečením. Levandule je nejen léčivá a voňavá. Ale taky hrozně dobrá. Už jste jí zkusily přidat třeba do drobenky na koláč? Velmi nenápadně přilepší chuť, za to hodně výrazně zavoní. Vůně levandule je klidná, stálá a příjemná. Připomíná mi léto strávené u vody s košíkem třešní. Připadá mi, že s levandulí se poslední dobou roztrhl pytel. Našla si své místo snad na každé zahradě, její květy zdobí kdejaké nádobí, voní po ní šampon, mýdlo i toaleťák. Všichni chceme levandulový ráj. Ale zná ji někdo doopravdy? Víte na co je dobrá? S čím nám pomůže? Co s ní jde všecko provádět? Nechte se inspirovat…
Tak třeba já ji přidávám do čajových směsí, se kterými doma čaruju. Pokud nechci opravdu silně aromatický čaj, přidám jen pár sušených kvítků. I to málo stačí k tomu, aby byl čaj nejen dobrý, ale krásně provoněný. V kombinaci s meduňkou je to čaj přímo zabijácký. Než stačíte dopít poslední doušek, už chrumďáte (Chrumďa – takto byla pojmenovaná má sestřenice svým milým, když na pokoji jako první usnula a začala chrápat. Je to můj malej chrumďa). Takže pokud máte doma nespavce (stejně jako já), nenápadně mu místo chmelu podstrčte meduňkovo-levandulový čaj (na podstrkávání našim milým něčeho, co jim moc nechutná je speciální trik, ale o tom až jindy).
Jak už jsem se zmínila, levanduli používám i jako koření. A to nejen na sladké. Směs ze sušené levandule, oregana, bazalky a rozmarýnu. Možná že takhle vypadá Provensálské koření, nevím. Nezkoumala jsem to. Když do olivového (kokosového) oleje přidáte k delšímu vylouhování květy levandule, necháte to za tepla trochu spojit, získáte parádní masážní olej. Ovšem musel by být někdo, kdo by vás tím olejem masíroval. Poněvadž je to na prd, když musíte masírovat jen vy!
Prý se dá udělat z levandule i sirup (šťáva). Tak na tu se chystám o víkendu. Dle selského rozumu soudím, že to bude podobné jako s bezinkou. Převařená voda, květy byliny, kyselina citronová a míchám a míchám a piju a piju.
Levandule je zkrátka ta pravá bylinka pro hysterické, nespavé, nervózní a masáže milující spolupoutníky. A pokud se jí u vás doma nedaří, dopřejte jí hodně slunné místo s menším množstvím vláhy. Přeci jen je to Francouzka, a má ráda teplo, sluníčko a smích!
0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account