Rýmovník, nebo také molice, či eukalypt. Až donedávná jsem o této domácí rostlince nevěděla, že existuje. Při jedné rodinné oslavě mi dala moje příbuzná 2 větvičky, ať si je zasadím do květináče. To jsem udělala a velmi brzy se uchytily. Je velice nenáročná, má ráda dostatek světla a mírnou zálivku. Je ale dobré jí chránít před ostrým poledním sluncem a průvanem. Na jaře bychom měli rostlinku přesadit. Občas jí přihnojte a několikrát do roka zaštipujte, aby měla pěkný tvar.
     Má velmi blahodárné účinky na dýchací cesty, stačí uštípnout list, zlomit a přičichávat. Nejlépe před spaníním, ale i během dne. Při nástupu rýmy můžete lísteček nosit v kapse a opakovaně přičichávat, trvá velice dlouho, než začně uvadat. Astmatikům určitě neuškodí, když lístek v nádobě s vodou položí na noc na topení. Má však i vnitřní užívání, například čaj z jednoho lístku si můžete dát při bolesti hlavy, vysokém tlaku, nachlazení nebo třeba při trávicích problémech.
     Rýmovník je takovým všestranným domácím pomocníkem. Jeho lístky můžete využít i v kuchyni a to všude tam, kde se používá šalvěj, například pro dochucení zvěřiny nebo do marinády na grilování masa. Kromě toho je také udatným bojovníkem proti nežádoucímu hmyzu. Jeho vůni nesnášejí mouchy a komáři pomáhá i proti molům, také jim nevoní.
 
     Přeji Vám hodně úspěchů, pokud se rozhodnete tuto rostlinku pěstovat, určitě Vám jí rádi dají příbuzní nebo známí.

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account