Jsme doslova zaplaveni množství exotických pochoutek a superpotravin z celého světa. Některé už se u nás téměř zabydlely, další čekají na své objevení. Zatím téměř neznámé jsou u nás pozoruhodné peruánské plody lucuma. Možná jste o nich ještě neslyšely, milé ženy, proto v tomto článku přináším malé seznámení.
 
Vítejte v Peru
Peru pobřežním státem Jižní Ameriky s náhorními plošinami, horskými masivy And, ale i tropickými pralesy Amazonie. Nabízí bohaté přírodní krásy, které zajisté nadchnou turisty, ale pro místní představují drsné životní podmínky.
Téměř polovina obyvatel Peru je tvořena indiánskými domorodci, mnozí jsou dokonce potomky slavných Inků. Inkové, jejich potomci, ale i předchůdci nám dodnes předávají svoje přírodní poklady. Stejně jako zdejší obyvatelé i rostliny se naučily zvládat extrémní podmínky. Právě rostliny jsou také díky svému výživnému složení klíčem k tomu, jak v extrémních podmínkách obstát. Místní indiáni je od pradávna využívají jako potravu, která je naplňuje vitalitou a zdravím. Nyní se tyto rostliny dostávají i k nám.
V naší společnosti sice nemusíme zvládat extrémní výkyvy teplot, drsné mrazy, sucho nebo naopak vysokou vlhkost, musíme se však vyrovnávat s extrémně stresujícím prostředím. A právě v tom mohou být užitečné i peruánské byliny, rostliny a plody. Takovými plody je i zlato žluté ovoce se sladkou moučnatou dužinou, které se k nám dostává povětšinou jako prášek lucuma.
 
Co je to lucuma?
Lucuma je ovoce tropického stromu s botanickým názvem Pouteria lucuma. Tento strom dorůstá až do výšky patnácti metrů a každoročně dává kilogramy pozoruhodných plodů, které se označují jako lucuma. Roste v horských oblastech Peru, potažmo také Chille a Ekvádoru. Plody se nesbírají pouze z divoce rostoucích stromů, kvůli rostoucí poptávce se lucuma začíná i pěstovat. Její plody se pak suší a exportují do celého světa jako sladce chutnající prášek. Ten poslouží jako zdravé přírodní sladidlo.
 
Co s ní?
Co si počít se zlatavým práškem se sladkou chutí připomínající vanilku, oříšky a karamel. Již ona lahodící chuť hodně napovídá. Lucuma zpestří téměř jakýkoliv sladký pokrm, ať již jde o pokrm studené nebo teplé kuchyně.
Skvěle zapadne do ovesné kaše a dalších snídaňových cereálií. Sladce ochutí i nejrůznější rýžové kaše, jáhlové kaše aj.
Lucumu můžete přidat téměř do jakéhokoliv mléčného výrobku. Bude chutnat v jogurtu i tvarohu, dosladí a provoní také jogurtové mléko nebo kefír. Pozor, můžete ji vyzkoušet i jako sladidlo do čaje.
V neposlední řadě se lucumu využívá jako ingredience oblíbených smoothie nápojů. I zde funguje jako zdravé přírodní sladidlo.
 
Proč stojí lucuma za pozornost?
Lucuma se hodí všude tam, kde se hodí cukr. Na rozdíl od klasického bílého cukru však ve svém složení nenabízí pouze jednoduché cukry, ale také hodnotné bílkoviny, vlákninu a antioxidanty. Je přírodním zdrojem vitamínů skupiny B (které mj. mají fungovat jako přírodní repelent – více tady), ale také minerálních látek jako je vápník, zinek, fosfor nebo železo. Železo je prospěšné mj. pro krvetvorbu, užívá se také proti únavě. Právě s únavou má lucuma jako taková pomoci.
Lucuma je peruánská superpotravina a jako taková však nabízí dalekosáhlé účinky v oblasti zdraví a vitality.

    Lucuma posiluje imunitu.
    Dodává vitalitu, pomáhá proti únavě.
    Funguje jako prevence civilizačních chorob.
    Podporuje regeneraci buněk.
    Působí protizánětlivě.
    Je ovlivňuje hormonální rovnováhu.
    Posiluje nervy, pomáhá proti stresu.
    Jde o tzv. brain food, které je užitečné pro mozkovou činnost, paměť apod.
    Pomáhá s kožními neduhy, je užitečná i pro krásnou pokožku. A to se hodí, zvláště ženám!

Více o lucumě tady…
 

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account