Zima je pomalu na ústupu, ale jaro je ještě daleko. Už jsme si zvykli, že v zimních měsících kvetou sedmikrásky. S nástupem nejkratšího měsíce v roce z půdy začnou během několika dní vykukovat žluté kvítky talovínu.  Talovín zimní je žlutý posel jara.

Co pro nás znamená žlutá barva?

Je nejjasnější teplou barvou s povzbuzujícím a rozveselujícím účinkem. Je barvou slunce. Je to odstín, který může rozjasnit celý den. Je symbolem moudrosti a vysoké inteligence. Podporuje myšlení, povzbuzuje nervy a oživuje paměť. Je to barva přátelství a radosti.

V přírodě se jedná o barvu signální. Lidské oko je na žlutou barvu velice citlivé.

Kvete zahrada v zimě?

Ano. A překrásně. Na konci ledna a během února při prvním mírném oteplení objeví drobné žluté sasankovité kvítky podepřené lístky s drobnými úkrojky. Po odkvětu vyrůstají ostatní lístky. Talovín je jedna z nejpůvabnějších předjarních květin. Je to slunéčko ve sněhu. Do končící zimy přináší záblesk naděje.

Z podzemních oddenků vyrůstají během zimy vzrostné vrcholy a z nich obvykle v únoru vyrostou zářivě žluté , miskovité květy. Postupně se květní stopka prodlužuje a při odkvétání se na rostlině objevují i listy. Vegetaci talovín ukončuje během jara, listy zasychají a rostlina se zatáhne do mrazuvzdorného zásobního orgánu.

Talovín je schopen se o sebe bez naší péče postarat po dlouhá léta. Nezničí ho sníh ani mráz a tam, kde se půda neobdělává, se mu daří nejlépe. Dokáže pak vytvořit krásné husté porosty.

A nemáme-li vlastní zahradu obrovské zlaté koberce talovínů můžeme vidět v botanických zahradách, například v Botanické zahradě Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy.

0 Komentářů

Napište komentář

©2023 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account