Květen je již řadu let spojen s péčí a osvětou v oblasti duševního zdraví a právě při této příležitosti spouští Mindwell unikátní kampaň „Jak se máš doopravdy?“. Lidé si díky ní mohou snadno prostřednictvím on-line screeningu orientačně zjistit, zda se potýkají s příznaky úzkosti, deprese nebo syndromu vyhoření. Cílem není pouze samotné zjištění, jak na tom kdo jsme, ale především zvýšení povědomí o běžných, ovšem často přehlížených příznacích duševní nepohody, odbourání stigmat spojených s duševním zdravím a také podpoření prevence i přístupu k potřebné pomoci.
Každý čtrnáctý Čech bojuje s úzkostí, každý pětadvacátý se potýká se závažnou formou deprese a přibližně třetina trpí psychickými potížemi. Podle WHO přitom až 70 % lidí s duševními obtížemi nevyhledá odbornou pomoc. Cílem kampaně „Jak se máš doopravdy?“ je proto motivovat, aby si každý člověk našel pár minut pro své duševní zdraví. Pomocí screeningového dotazníku na webových stránkách Mindwell může včas odhalit, jakou míru úzkosti, deprese nebo vyhoření pociťuje.
„Lidé své duševní potíže z různých důvodů neřeší, odsouvají je na druhou kolej a pomoc vyhledají až v okamžiku, kdy jim výrazně narušují život. U psychického zdraví přitom platí, že čím dříve se začnou obtíže řešit, tím lepší je prognóza,“ říká psychoterapeutka Mgr. Kateřina Lapáčková z Mindwell. „Někdy je však těžké první signály nastupující duševní nepohody rozpoznat. Projevují se totiž různě, mnohdy i v nečekané podobě. Mohou se ozývat poruchou trávení, poklesem energie, zhoršeným soustředěním nebo častějším zapomínáním,“ dodává psychoterapeutka. Bezplatný screening v rámci kampaně pomůže tyto potíže odhalit dříve, než začnou ovlivňovat každodenní fungování.
Osvěta o duševním zdraví i motivace k vyhledání odborné pomoci
Kampaň využívá symboliky zrcadla jako výzvy k sebereflexi a soustředí se na prevenci deprese, úzkosti a syndromu vyhoření. Pomocí Screeningového asistenta Mindwell mohou lidé starší 18 let na webové stránce zodpovědět sérii dotazů, díky nimž lépe pochopí, co prožívají. Po vyplnění se jim zobrazí orientační zhodnocení jejich psychického stavu s doporučením dalších kroků.
„Jedním z cílů kampaně je šířit osvětu. Když se bude více mluvit o duševním zdraví, dojde nejen k rozšíření povědomí o příznacích, ale přispěje to i k narušení společenských předsudků. To může snížit obavy z nálepkování, které často vedou ke zbytečnému odkládání vyhledání pomoci,“ upozorňuje Mgr. Kateřina Lapáčková. „Otevření tématu duševního zdraví navíc může vést i k potřebným systémovým změnám. Třeba se mu dostane více prostoru ve školních osnovách, čímž se posílí tolik potřebná prevence,“ uzavírá psychoterapeutka.
Více informací o kampani i samotný screeningový nástroj je k dispozici na www.mindwell.cz/jak-se-mas-doopravdy.
Něco málo o Mindwell
Mindwell je systematické řešení nejčastějších psychických poruch, které je dostupné ze soukromí a pohodlí domova. Aktuálně nabízí terapeutické programy deprese, úzkost, syndrom vyhoření a sebedůvěra. Některé programy plně hradí zdravotní pojišťovny VoZP, ČPZP, ZP MV ČR. Terapeutické programy Mindwell jsou založené na postupech kognitivně-behaviorální terapie a jejich autorem je přední český psychiatr a psychoterapeut profesor Ján Praško, spoluautorkou a odbornou garantkou je klinická psycholožka Marie Ocisková. Terapeuti Mindwell podstupují 5letý kognitivně-behaviorální výcvik akreditovaný pro zdravotnictví.
Zdroj: Mindwell
Foto: Shutterstock