114

Úklid se netýká jen vaší domácnosti, ale i vašeho těla. Autorka knihy Pravidla pozitivního sobectví Michaela Dombrovská sepsala pár tipů.
Jaro je obdobím nových začátků, zahájením nového cyklu. Na rozdíl od novoročních předsevzetí mají ta jarní mnohem větší šanci na úspěch, protože slunečné dny, vstávání za světla a celkově pozitivní nálada přímo vybízí k akci. Přirozeně tíhneme k očistě těla, jíme lehčí a tudíž zdravější potraviny. Odkládáme zátěž z minulých období, plánujeme rozšiřování obzorů na letních toulkách. Na jaře se často zamilováváme nebo znovu zamilováváme, čistíme atmosféru v našich vztazích. A zamýšlíme se také nad svými sny a přáními.
Léto bude obdobím zábavy, chceme do něj vstoupit s lehkostí.
Detox by se neměl týkat pouze těla, ale všeho, co s celkovou očistou nutně souvisí. Vyzkoušejte jarní úklid ve čtyřech krocích.
Krok 1 – Důkladný detox by měl začít úklidem prostoru. Slovy našich babiček, pořádným gruntem. Uklizený domov nebo i kancelář budou dýchat svěžestí, umytá okna k nám pustí více světla. Z koutů vymeteme prach, provětráme šatník a zbavíme se doma všeho, co už je prošlé nebo nám nedělá radost. 
Krok 2 – Vymést bychom měli také vztahy, které nám neprospívají. Ať už tím, že se pokusíme vylepšit je v rámci našich možností, třeba být milejší na kolegy v práci, nebo tím, že si upřímně přiznáme, že v některých vztazích už vůbec nechceme pokračovat. Nakonec to může být prospěšné pro všechny zúčastněné. A vztahy, na kterých nám záleží, zkusme obohatit. Třeba jen milým vyznáním, které potěší.
Krok 3 – Pokud se jedná o tělo, základem každého detoxu je odlehčit stravu, pít dostatek tekutin, vyzkoušet některé ze superpotravin (například chlorelu, spirulinu apod.), pravidelně cvičit a více času trávit venku. Navíc si zkusme naplánovat preventivní lékařské prohlídky a třeba zkrášlovací procedury. Co například medovou masáž?
Krok 4 – A odlehčit bychom měli také své hlavě. Sepíšeme si seznam všeho, co je potřeba zařídit, a uspořádáme jej podle priorit. Bude tak lépe strukturovaný a zvládnutelný. Přidáme seznam nesplněných snů a pokusíme se k některému z nich přiblížit alespoň o malý krůček. Třeba se podívat, kolik stojí letenky nebo kdy začíná nový kurz tanga. A každý den si zapišme, co hezkého se událo, za co jsme vděční. Protože ačkoliv jsou některé okolnosti života dané nebo těžko ovlivnitelné, způsob, jakým se na svět díváme, je pouze na nás.
Takže – krásné jaro s úsměvem!
 
Michaela Dombrovská
Více tipů najdete v knize Pravidla pozitivního sobectví, vydala Grada v roce 2014.
 

©2022 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account