376

Existuje velké množství bylinek, které nám pomáhají při léčbě různorodých problémů a neduhů, počínaje bolestmi celého našeho těla i duše, únavou, energií a konče onemocněními, jako je například kašel. Bylinky při léčbě kašle užíváme většinou v podobě oblíbených bylinných čajů. Léčivé bylinky však můžeme najít i v různých doplňcích stravy či v samotných lécích.
jitrocel kopinatý
Jednou z nejznámějších bylinek, která bojuje s nepříjemným kašlem, je jitrocel kopinatý (Plantago lanceolata). Jitrocel se hodí k léčbě vlhkého kašle, protože obsahuje množství slizu a zlepšuje tak viskozitu hlenu. Zředění hlenu pomocí jitrocele nám umožňuje jeho snadnější vykašlávání. Jitrocel se navíc hodí také k léčbě dětského kašle.
tymián
Další bylinkou, která pomáhá při léčbě kašle, je tymián (Thymus vulgarit). Tymián díky vysokému obsahuje silic (například thymol, cineol, karvakrol, atd.) Napomáhá snadnějšímu odkašlávání a uvolňuje tak dýchací cesty zanesené hustým hlenem. Tymián se aplikuje zevně i vnitřně. Co se týče vnější aplikace, využívá se v široké škále podob, například jako krémy, masti, obklady, koupelové a inhalační směsi. Vnitřně se podává klasicky v podobě čaje.
 
Vše o sušení bylinek můžete najít ZDE
 
Mateřídouška obecná
Další účinnou bylinkou bojující s kašlem je silně aromatická mateřídouška (Thymus serpyllum), která stejně jako tymián obsahuje výše zmíněné silice a vyznačuje se tak i stejnými účinky jako tymián. Pomáhá rozpouštět husté hleny usazené na stěnách dýchacích cest a usnadňuje tak odkašlávání.
divizna velkokvětá
V boji s kašlem vám pomůže i Divizna velkokvětá (Verbascum densiflorum). Divizna obsahuje pro léčbu kašle důležité prvky, jako jsou flavonoidy, třísloviny a saponiny. Divizna navíc pomáhá v léčbě jako vlhkého, tak suchého kašle. Vytváří ochranný film, kterým pokrývá stěny dýchacích cest a chrání je před vysušováním. Stejně tak pomáhá s ředěním hustých hlenů a napomáhá tak odkašlávání.
podběl lékařský
Užitečnou bylinkou je podběl lékařský, který je pro naši zemi zcela tradiční a také velmi účinný v léčbě kašle. Podbělový čaj pomáhá zředit hlen a je tak vhodný pro léčbu vlhkého kašle. Vyzkoušet můžete i listy podbělu, které se používají ve formě obkladů na prsa.
V léčbě kašle vám pomůže množství dalších léčivých bylinek, jako je například bazalka, černý bez, máta či eukalyptus. Buď si můžete připravit čaj z jedné jediné bylinky (například čaj tymiánový či podbělový), nebo si můžete namíchat čajovou směs z více bylinek.

©2022 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account