149

Množství témat, receptů a rad tu je nepřeberné, ale přesto mne jedno zaujalo více. A sice ne každý má možnost si vypěstovat potřebu ovoce a zeleniny na celý rok na zahrádce. A farmářských trhů moc není. Takže co s tím vším v supermarketu? Jak omezit pesticidy a škodlivé látky, které nám vůbec neprospívajjí?
Žebříček nejvíce „špinavých“ potravin
Sice je to žebříček od amerického ministerstva zemědělství, u nás mohou být čísla jiná, ale jen pro představu si řekněme, že nejvíce zaneřáděné pesticicty jsou tedy prý jahody, špenát, broskve, nektarinky, jablka… a nejméně pak kukuřice, avokádo, ananas, zelí a cibule.
Co je ale společné jak pro USA, tak pro nás, jsou důsledky potravin kontaminovaných pesticidy: narušují hormonální práci organismu, ovlivňují nepříznivě štítnou žlázu, nadledviny, hypofýzu, vaječníky, snižují množství spermií a ovlivňují negativně také vývoj mozku plodu v děloze. Spojujeme je i s rakovinou a s autismem.
Ještě méně ale víme o vzájemném působení pesticidů a jiných chemických látek v potravinách. Jak se jim tedy vyhnout v našich podmínkách, či jejich působení na organismus omezit?
Je dobré si tedy uvědomit, že pesticidy jsou na zeleninu většinou aplikovány zevně – a i když by se měly dodržovat zákonné lhůty, kdy čerstvě postříkaná zelenina je jedovatá a nejedlá… nemusí to tak vždycky být.
Takže MUDr. Frej k tomuto tématu v knize radí:
–          Důkladně omyjte ovoce a zeleninu (radí omývat ovoce, zeleninu roztokem bílého octa, nebo ve vodě s octem nechat chvíli potraviny namočené. Stejně působí i citronová šťáva.
–          Kupujte místní bio ovoce a zeleninu
–          Chemicky ošetřené potraviny loupejte.
–          Svrchní listy salátu, zelí, apod. odstraňte
A v neposlední řadě, snažte se být v co nejlepší kondici. Přece jen naše tělo nějaké ty toxiny musí neustále zpracovávat, takže čím více mu pomůžeme pohybem, zdravým jídlem a svěží myslí, tím lépe.
Vždyť, já říkám, když ta zelenina vyrostla i přes tu hrůzu kolem, tak prokázala velkou houževnatost a jistě v ní je i mnoho dobrého.
Jak si pomáháte vy?*heart**heart**heart*
Já mívám bohužel někdy chvíle, kdy považuju kus salámu za zdravější než postříkanou zeleninu ze super hyper…*sad*

©2022 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account