Diety držíme rády a některé z nás i často. Je to takové cool, stále moderní. Držíme je většinou úspěšně.  Občas je sice někdo úspěšný méně, ale to má své „opravdové“ důvody.
Jde většinou o případy, kdy si řekneme „začínám od pondělí“ a ve středu se nám změní plány, odjezd na služebku, něčí narozeniny nebo dovolená… a tak to skončíme. Jindy je neúspěch spojen s velkým cílem na krátkou dobu, tudíž s velkým očekáváním úspěšnosti, které je z hlediska realizace vlastně nerealizovatelné. Ale my to tak chceme. Jedním ze zásadních kroků k neúspěchu jsou výmluvy. Proto jsem napsala ebook 10 výmluv, které vám brání zhubnout, ve kterém je návod, jak výmluvy zkrotit jednou pro vždy.  (můžete si ho nyní stáhnout zdarma)
A mohla bych pokračovat v celém seznamu důvodů, proč s dietou, hubnutím a udržením kil neuspějeme. Prošla jsem si toho v oblasti hubnutí a diet sama dosti – takže i u mě osobní zkušenosti. Umím úspěšně zhubnout.
Ale vážně.

Dieta je pro mě slovo, které patří k řešení zdravotního stavu, a ne k hubnutí. Hubnutí je proces, změníme-li způsob svého stravování a svůj životní styl. Ale jsme již všeobecně zvyklí na spojení hubnutí se slovem dieta.

Dobrá tedy, pro zjednodušení budu také používat slovo dieta.
Přijímám to slovo, protože když člověk zhubne, zlepší si svůj zdravotní stav. Což se opravdu ve velké míře zhubnutím stane. Ostatně mnohdy náš zdravotní stav je tím jediným, co pohne s naší ochotou změnit své stravování, začít se hýbat a řešit změnu životního stylu. V tomto případě je hybatelem ke zlepšení našeho stavu strach. Strach z toho, co bude, když bude onemocnění a destrukce našeho zdraví pokračovat.

Strach a obavy nejsou zrovna pozitivní emoce, ale mají pro člověka význam. Slouží mu, po celou dobu jeho existence, k mobilizaci. Je-li tedy strach krátkodobý a mobilizuje nás k naší záchraně, je možné ho brát jako prospěšnou emoci.

Jak to tedy máme s tou obavou a dietami?
Máme obavy a najdeme si dietu. Nejlépe nějakou zaručenou, která nás přivede k rychlému výsledku. Mnohdy je slibováno i nic nedělení. Ono to přijde samo, jen do sebe něco vsypeš, spolkneš, nahradíš klasické jídlo něčím a ono to jde samo ty kila dolů.

Nevěřím na SAMO SE. Vím, že za jakýmkoliv úspěchem je energie konání. Tudíž energie našeho konání, ve kterém SAMO SE není.

 

Pozitivem „diet“ je, že se soustředíme na to, co a kdy jíme.

Je-li skladba diety vhodná nebo ne, to nyní ponechejme stranou. Pustily jsme se do akce a konáme. Takže se začnou dít věci. Stejně tak je to s přidáním nějaké pohybové aktivity, zlepšením kvality spánku, snížení množství stresu, posílením sebelásky k sobě – tou péči o sebe. I zde u všeho je naše konání, naše soustředění se to konání a na změnu. To jsou ta pozitiva, která se zákonitě musí objevit i na našem zdraví, na našem hubnutí.

Negativem diet, které nepočítají s komplexní změnou životního stylu, a to změnou trvalou, je návrat do normálu.

Přestaneme se soustřeďovat na své zdraví, na ta kila, na to vhodné jídlo, na dostatek pohybu, na sebe a vracíme se „konečně a s chutí“ do starých zaběhlých kolejí života, který nás dovedl do stavu před dietou. I zde vyhrává energie konání – v tuto chvíli spíš nekonání. Ale návrat do zaběhlých kolejí dřívějšího života je také naše rozhodnutí a naše konání. Tudíž opět vítězí energie konání.
Úspěch v dietách je jejich plán a časové nastavení. Negativem je, že po tom úspěšném dosažení cíle většinou již žádný konkrétní plán není a my už se velice těšíme na náš starý život bez diety. Nebo se pomalu a plíživě do toho starého života vracíme, a to v plné formě, jako před dietou. A po čase jsme opět na startovací čáře. Mnohdy s ještě více kily, než jsme měly před dietou. Toto „cyklické hubnutí“ ve stylu zhubnu – přiberu – zhubnu – přiberu lze změnit, ale opět to chce naše konání.
Při našich setkáních a kurzech představuji termín etapové hubnutí, kde se střídají fáze hubnutí a nastavení nového života bez diety. I zde máme cíl a plán. Sami sebe transformujeme do nové etapy našeho nového báječného života, který nás baví a líbí se nám. Je-li potřeba, tak se po čase vracíme k etapě hubnutí a po ní opět následuje etapa nový život.
Proč takto?

Protože vynecháváme etapu zpětného přibírání.

Jde o techniku vnímání, co je to nový život. Co si do něj přineseme z toho starého a jaké změny se stanou v našem životě běžnými. Ty změny nejsou drakonické, i zde platí, že malá změna vede k velkému cíli. Ale to je již z oblasti přijetí vzájemné podpory energií v našem životě, překonání bojkotu našeho mozku, zvládání našich emocí a budování lásky k sobě samé.
Jak se vám daří zhubnout pomocí diet?
Zažily jste jo-jo efekt a jak jste se sním vyrovnaly?
Jak vypadá váš nový život po dietě?
Napište mi svůj příběh. Každá z vás může být inspirací pro ostatní. Těším se na vaše příběhy – Eva
 
P.S. Mám pro Vás dárek – ebook 10 výmluv, které vám brání zhubnout. Můžete si ho zdarma stáhnolut na www.hubnuhrave.cz 🙂

0 Komentářů

Napište komentář

©2023 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account