115

Vystavování kůže UV záření zvláště v oblastech se ztenčenou ozónovou vrstvou je vysoce rizikové s ohledem na rozvoj zhoubných kožních melanomů. A přílišné slunění také zrychluje stárnutí pokožky. Ovšem UV záření vyvolává v kůži rovněž pro život nezbytné fotochemické reakce. A podle výzkumů ze Skotska jejich blahodárné účinky na zdraví člověka převažují nad těmi negativními.

Ze studií na Edinburgh University vyplývá, že sluneční záření pomáhá snižovat tlak krve, omezuje riziko srdečního infarktu a mozkové mrtvice a prodlužuje život. „UV záření podle našich důkazů pomáhá vylučovat do krve látky, které snižují krevní tlak,“ tvrdí vědci ze Skotska. Podle nichž každoročně ve Velké Británii umírá na infarkt a mrtvici osmdesátkrát více lidí než na rakovinu kůže.

Dosud se považovala za jedinou výhodu slunění produkce vitaminu D. Jenže podle nových výzkumů dochází při opalování také k vylučování oxidu dusnatého, který snižuje krevní tlak a zlepšuje erekci u mužů.

„Máme dojem, že výhody pro zdraví srdce plynoucí ze slunění převáží rizika související s rakovinou kůže… také to vysvětluje, proč příjem vitaminu D pouze stravou nikdy nemůže kompenzovat produkci tohoto vitaminu při opalování,“ tvrdí profesor dermatologie Richard Weller z Edinburgh University.

Tagy:

©2022 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account