196

A znamená zemědělský (agrarian), Krevní skupina A vznikla někde v Asii nebo na Středním východě před 25000 až 15000 lety jako odpověď na nové životní podmínky. Hlavním rysem této kultury bylo zemědělství a domestikace zvířat.

Pěstování obilí a chov skotu všechno změnilo. Aby lidé nemuseli žít z ruky do huby a mohli přežít, vytvořili stabilní společnost s trvalými společenskými strukturami.
Tento naprosto odlišný životní styl, velké změny ve stravě a životním prostředí vedly k novým mutacím v trávicím traktu a imunitním systému neolitických lidí, mutacím, které jim umožnily lépe trávit a vstřebávat kulturní obiloviny a další zemědělské produkty. Vznikla krevní skupina A.

Proč jsem začala právě skupinou A? Protože sama jsem hledala informace týkající se své krevní skupiny, jíž je právě Ačko.

Potrava v tomto období již nebyla považování jen za okamžitý zdroj výživy a občasnou záležitost. Pole musela být obdělávána a kultivována, aby se zajistila následná úroda v příštích letech. Hlavním cílem se stalo plánování a spolupráce s ostatními. Toto byly tenkrát základní rysy společnosti, ve které vznikla krevní skupina A.

Gen pro krevní skupinu A se šířil přes Asii a Střední východ do západní Evropy prostřednictvím Indoevropanů. Ti se objevovali původně v oblasti jihu a středu Ruska. Mezi lety 3500 a 2000 př.n.l. se přesunuli do jihozápadní Asie, kde dali základ populace Íránu a Afganistánu. Tohle pro mě bylo osobně překvapením.

Za neustálého rozmachu se pomalu přesunovali dále do Evropy. Indoevropská invaze byla skutečnou stravovací revolucí. Objevily se nové neznámé potraviny a nový životní styl a zvyklosti, které ovlivnily imunitní systém a trávicí trakt dávných lovců a sběračů.
V této době ztratil trávicí trakt lovců-sběračů schopnost trávit stravu masožravců. Dodnes je krevní skupina A zastoupena nejvíce  mezi Západoevropany.

Výskyt krevní skupiny A klesá směrem na východ ze západní Evropy. Velmi vysoká koncetrace lidí s krevní skupinou A je kolem Středozemního moře, Jaderského moře a moře Egejského, částečně taky na Korsice, Španělsku, Sardinii, Turecku a na Balkáně. Také v Japonsku je jedna z nejvyšších koncentrací krevní skupiny A a ve východní Asii spolu s poměrně vysokým počtem krevní skupiny B.

Majitel krevní skupiny A je první vegetarián, sklidí, co zaseje, má citlivý trávicí trakt, odolný imunitní systém, dobře se adaptuje na novou stravu a změny prostředí, nejlépe reaguje na stres uklidňující činností a k udržení štíhlosti a vitality potřebuje rostlinnou stravu. Takže už vím, proč některé diety absolutně nefungovaly! 🙂

Lidé s krevní skupinou A prosperují dobře při vegetariánské stravě – je to dědičnost jejich usedlelších a méně bojovných dávných předků. Jestliže jste průměrný člověk s krevní skupinou A, mohli byste vyzkoušet, jak je pro vás přiznivé opustit typickou stravu typu maso s bramborem a nahradit ji sojovými bílkovinami, obilnými zrny a zeleninou. Kromě toho možná zjistíte, že je velmi obtížné vyřadit z jídelníčku všechny zpracované a rafinované potraviny, protože strava naší civilizace je složena převážně z různých toxinů v úhledně zabalených balíčcích s poutavým nápisem, doslova křičícím “KUP SI MĚ!” Pro citlivé lidi s krevní skupinou A je zvlášť důležité, aby jejich strava byla co možná nejvíce v přírodním stavu, čistá a organicky vypěstovaná.

Pro citlivý imunitní systém krevní skupiny A může být působení stravy velice kritické. Krevní skupina A je biologicky predisponovaná k srdečním chorobám, rakovině a diabetu. Toto jsou Vaše rizikové faktory. Ale nemusí být Vaším nezvratným osudem. Je to pouze doporučení a pokud budete následovat nebo alespoň částečně dodržovat stravování podle Vaší krevní skupiny, můžete svůj imunitní systém posílit natolik, že se těmto civilizačním chorobám velkým obloukem vyhnete. Pozitivním aspektem genetické výbavy krevní skupiny A je schopnost nejlépe využít, co příroda nabízí. Je to pro Vás určitá výzva, abyste se znovu naučili to, co už Vaše krevní skupina dávno zná.

Při stravě vhodné pro Vaši krevní skupinu budete štíhlejší. Jste-li zvyklí konzumovat maso, budete hubnout rychle hned na začátku, jakmile vyřadíte z jídelníčku toxické potraviny.
Živočišné potraviny způsobují u krevní skupiny A zpomalení metabolismu. Možná jste si všimli, že když jíte červené maso, cítíte se nevýkonní a máte méně energie, než když jíte bílkoviny rostlinného původu. U některých lidí krevní skupiny A dochází k zadržování vody v těle, protože jejich trávicí systém zpracovává tyto potraviny pomalu a neohrabaně. Např. krevní skupina O spaluje maso jako palivo, krevní skupina A jej ukládá ve formě tuku. Příčinou tohoto rozdílu je žaludeční kyselost. Krevní skupina A má v žaludku nízký obsah kyseliny, který je důsledkem adaptace jejich předků, kteří přežívali na rostlinné stravě.
Také mléčné výrobky tráví krevní skupina A špatně. Ty vyvolávají reakci inzulinu – další faktor zpomalení metabolismu. Kromě toho jsou velmi bohaté na nasycené tuky, které ohrožují srdce a vedou ke vzniku obezity a diabetu.

Smíšeným faktorem ve stravě krevní skupiny A je pšenice, kterou tito lidé mohou jíst, ale pouze v omezené míře, protože by jejich svalová tkán byla překyselena.

POTRAVINY PODPORUJÍCÍ VÁHOVÝ PŘÍRUSTEK:

Maso – špatně stravitelné, skladuje se ve formě tuku, zvyšuje množství toxinů vzniklých při trávení
Mléčné výrobky – narušují metabolismus živin
Fazol obecný – snižuje účinnost trávicích enzymů, zpomaluje matabolický obrat
Fazol měsíční – snižuje účinnost trávicích enzymů, zpomaluje matabolický obrat
Pšenice – (v nadbytečném množství) – narušuje využití kalorií

POTRAVINY PODPORUJÍCÍ VÁHOVÝ ÚBYTEK:

Rostlinné oleje – usnadňují trávení, brání retenci (zadržování) tekutin v těle
Potraviny ze sóji – usnadňují trávení, rychle se metabolizují
Zelenina – podporuje účinný metabolismus, zvyšuje hybnost střev
Ananas – zvyšuje využití kalorií, zvyšuje hybnost střev

Tohle je jen obecný výčet potravin, které pomohou krevní skupině A jednak s úbytkem váhy a jednak s nastolením rovnováhy imunitního systému. Určitě pro Vás v nejbližších dnech připravím i informace o jednotlivých jídlech, co se doporučuje jíst, na co si dát pozor nebo čemu se lépe vyhnout.

Na jedenkrát je toho k počtení až až, 🙂 doufám, že jste mi u toho neusnuly, Ženy, a budu se těšit na Vás u dalšího pokračování seriálu o krevních skupinách a stravování.
Krásný večer Aduš

Tagy:

©2022 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account