70

Když jsem se vracela v neděli z návštěvy od nemocné tety, zastavila jsem poblíž cesty u stánku s ovocem a zeleninou. Jakmile jsem vystoupila z auta a blíže pohlédla na muže, který u stánku prodával,  tak jsem měla pocit, že by spíše patřil ke kolotočům nebo k cirkusu. Byl totiž ověšený několika stříbrnými řetězy kolem krku, kolem ruky, na prstech několik prstenů, náušnice v uších….

Ale pán hned nasadil široký úsměv a zeptal se, co si přeji. Já na to, že brambory a co to má za odrůdy. U té první jmenoval název, ale u druhé mi se zahanbeným výrazem ve tváři a provinilým výrazem v očích špitl, že zapomněl. Hned, ale pokračoval, že obě odrůdy jsou výborné.  Ze žlutých brambor prý dělal hranolky a salát, vůbec se nerozvařují a může je doporučit. Tak jsem si vybrala jeden 15 kg pytel, který měl přivázaný ke kovové tyči u stánku. Okamžitě přiskočil, pytel odvázal a řekl: “Když si otevřete kufr, já vám to zanesu do auta, abyste se neušpinila.”

Když jsme se vrátili zpátky ke stánku,  tak se mě ptal na další přání. Chtěla jsem cibuli. Zase velice ochotně pronesl: “Jakou vám má vybrat, chcete menší nebo větší.” Řekla jsem, že mi je to jedno, že nemusí nijak vybírat. Zatímco vážil cibuli, tak mi padly do oka nádherné svazky česneku. Pochválila jsem mu česnek, zeptala se na cenu (mimochodem 170 Kč za kilo – není to moc) a zeptala se ho, jestli by se hodil na sadbu. A on mi hned pohotově odvětil, že loni si jeden pán u něho česnek koupil, zasadil a letos mu ho přijel ukázat, jaký mu prý vyrostl a že vypadal jako by to byl bratr těch, které prodává.

No co budu povídat. Ledy začaly tát a pán mi začal být velice sympatický. Řekla jsem mu, že pokud tady bude prodávat i příští rok, možná mu taky přijedu ukázat můj vypěstovaný česnek.  Pán na to, že určitě bude, že je v důchodu. Podivila jsem se, že je na důchodce mladý. Odvětil, že mu bude 50 let, že je v částečném invalidním důchodu a že co by jiného dělal a určitě tam příští rok bude prodávat. Ještě mi stačil sdělit, že má problémy se sluchem, což jsem už během našeho hovoru stačila zaregistrovat.  Rozloučili jsme se jako dobří známí. Do konce dne jsem na něho myslela a když jsem se ráno probudila, moje první myšlenka patřila zase jemu. Tak jsem přímo od postele šla k počítači a musela jsem se s vámi podělit o moje dojmy.

A co z toho vyplývá na závěr?

Někdy i pod nevzhlednou slupkou se ukrývá to nejsladší ovoce, a tak je to i s lidmi. Mějme to milé ženy na paměti a neposuzujme lidi pouze podle jejich vzhledu.

Přeji všem ženám, které budou číst tyto řádky, aby potkávaly jenom samé milé a příjemné lidi.

©2022 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account