Je to noblesní mladý zpěvák s ohromným hlasovým potenciálem. A s vytříbeným hudebním vkusem, což dokazuje i jeho vlastní autorská tvorba. Po třech albech s vlastní tvorbou před rokem vyšlo u Supraphonu jeho krásné CD Hallelujah (Vánoční písně a koledy), které nazpíval s Janáčkovou filharmonií Ostrava a s dirigentem Markem Prášilem. Písničky a texty ovšem nepíše jen pro sebe, ale například i pro Hanku Zagorovou, Štefana Margitu, Moniku Absolonovou, Daniela Hůlku, operní sopranistku Kateřinu Kněžíkovou, ale též dodal píseň i pro národem milovaného, nedávno zesnulého Karla Gotta.                                                                         Martin Chodúr, zpěvák, skladatel, textař i hudebník a historicky první vítěz talentové soutěže Česko-Slovenská SuperStar z roku 2009, zůstal i nadále velmi skromným a pokorným mladým mužem, který nikdy nezapomíná, odkud vzešel.
V blízké době ho čeká dvojitá oslava. Ta první se koná u příležitosti jeho desetiletého působení na scéně české a slovenské populární hudby, v rámci čehož ho čekají dva koncerty: 29. října v Hradci Králové v PETROF Gallery v Hradci Králové a 16. listopadu v pražském Divadle U Hasičů. 11. a 12. prosince pak Martin absolvuje dva Vánoční koncerty s Filharmonií Bohuslava Martinů v Kongresovém centru ve Zlíně, na kterých jeho hostem bude Patrícia Janečková. Těší se, že si vánoční písně a koledy zazpívá s velkým symfonickým orchestrem opět živě.
Martine, tento rozhovor jsme připravovali jen dva dny po zádušní mši pro Karla Gotta ve Svatovítské katedrále na Pražském hradě, kde jste byl také přítomen – společně s vaším manažerem a též dlouholetým tajemníkem našeho legendárního zpěváka, Janem Adamem. Jak vzpomínáte na vaše setkání s Mistrem?
Poprvé jsem se s panem Gottem setkal v roce 2009, když jsem byl v televizní talentové soutěži a v jednom z těch kol se zpívaly jeho písničky. V rámci přípravy jsme za ním jeli do Prahy a vlastně u klavíru v luxusním hotelu Four Seasons jsme mu je přezpívali. Byl jsem velmi mile překvapený, jak vřele mě přivítal a též krásně a s noblesou sobě vlastní mě pochválil. Řekl mně, že se mu líbí, jak zpívám a také řekl, že mám velký hlas, což má moc rád. Opravdu to byl pro mě velmi silný zážitek.:-)
Jakou písničku jste tehdy zpíval z jeho repertoáru?
Oči má sněhem zaváté a v jiném kole v této soutěži i Lady Carneval.
V dalších deseti letech jste se pak setkávali dále a dokonce v roce 2014 jste mu napsal píseň Právě vchází, která vyšla na jeho albu S pomocí přátel…
Ano, setkávali jsme se na různých akcích a v roce 2010 jsem měl tu čest zazpívat s ním na dvou z jeho bratislavských koncertech píseň Je krásné lásku dát, kterou kdysi zpíval s Milanem Chladilem. Všichni věděli, že na akci, kam měl přijet pan Karel Gott, bude zvláštní a nezapomenutelná atmosféra, protože přijde někdo speciální, kdo přinese radost ze života a z krásné hudby. On byl vždy v dobré náladě a také vždy byl dobře připravený. Setkání s ním bylo pokaždé nesmírně příjemné a poučné pro každého a také nesmírně lidské. Je to pro mě též velká čest, že moje píseň Právě vchází se mu líbila a zařadil ji mezi finální písně alba S pomocí přátel.
Za necelé dva měsíce, 20. prosince to bude již deset let, co jste zvítězil ve finále prvního ročníku Česko-Slovenské SuperStar. Dostal jste určitě řadu zaručených receptů, jak prorazit v populární hudbě…
Ano, dostal… 🙂 Ale řídím se svou intuicí a chci být i nadále sám s sebou. Samozřejmě beru i dobře míněnou kritiku od nejbližších lidí, kterých si velmi vážím.
U příležitosti vašeho desetiletého působení na scéně české a slovenské pop music jste připravil nový koncertní program s názvem “10 let na scéně”. Na co se může publikum těšit?
V tomto koncertním programu nabídnu publiku nejen nejúspěšnější písně z mých čtyř sólových alb, ale i své oblíbené zahraniční písně v doprovodu své skupiny MACH. Také zazní písně, které jsem napsal pro jiné umělce, ale které jsem veřejně nikdy nezpíval. Takže bude to jakési ohlédnutí za těmi deseti lety. A také vzdám písňové holdy Karlu Gottovi a Karlu Svobodovi. Těší mne, že mi jeho dědicové a jeho nakladatelství ProVox Music Publishing vedené panem Ing. Jiřím Paulů mně povolili, abych spojil dvě melodie Karla Svobody z německého animovaného televizního seriálu Pinokio a napsal k nově vzniklé melodii text.
A jak budete slavit 24. listopadu své třicáté narozeniny?
V klidu a míru. Jen a jen s mou drahou rodinou – přítelkyní Ivonkou a s našim bezmála čtyřletým synem Martínkem, který se narodil 1. ledna roku 2016. Na velké oslavy si nepotrpíme a jsme nejšťastnější, když jsme sami a užíváme si jeden druhého.:-)
Eva
 
Popis fotografií:
Titulní foto: Poslední setkání Martina Chodúra s Karlem Gottem (autor: Lukáš Muroň)
Foto č. 2: Martin je nejen výborný zpěvák, ale i multiinstrumentálnista (autor: Patrik Ratajský)
Foto č. 3: Martin jako pyšný táta se synkem Martínkem na letošní dovolené na Mallorce
Foto č. 4: Šťastná rodinka na letošní dovolené na Mallorce
Foto č. 5: Pro Moniku Absolonovou napsal Martin píseň To nejsem já (2019, autor Jan Adam)
Foto: č. 6: Pro Daniela Hůlku napsal Martin píseň Prometheus (autor: Patrik Ratajský)
Zdroj: Archiv Jana Adama a Martina Chodúra
 
 
 
 
 

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account