Minule, v prvním díle, jsem se chlubila tím, jak mě vidí manžel, když šiju. Ozvalo se pár “hlasů z davu”, že se těší na další díl… Tak tady je. 🙂

Když se chcete něco naučit, často je cesta bolavá, dlouhá a vyžaduje překonání sebe sama v mnoha ohledech. Moje drahá žena Markétka se na podzim 2016 rozhodla, že chce šít. Umět si upravit oblečení však nakonec jako cíl nestačilo. Chce vytvářet vlastní originální střihy a šít na míru. Z našeho rodinného hnízdečka se stala jedna velká šicí dílna. Látky, nitě, krajky, knoflíky, cvočky, špendlíky a hlavně stohy papírů se střihy máme všude. No a právě střihy jsou tématem, o kterém vám chci dnes povyprávět.

Ono totiž není vůbec lehké se v nich vyznat. Mnohdy mě Markétka volá, abych za ní přišel jí poradit, jak má udělat tento nebo onen krok z návodu. Je tam například napsáno: “…vždy dva díly sukně přeložíme lícem k líci tak, aby linie hrany záhybu ležela na stykové linii záhybu…” Zkušená švadlenka po škole ví naprosto přesně, co má dělat. V takových situacích bereme kusy látky, přikládáme je k sobě a představujeme si, jak asi mají na sebe navazovat. Začne se z šití stávat taková interaktivní hra puzzle pro celou rodinu. Všem párům, které spolu chtějí trávit více času, doporučujeme, aby jeden z nich začal šít. “9 z 10 rodin potvrzuje intenzivnější vztah a průměrně o 46 % více vzájemných dotyků.”

Další přidanou hodnotou a zážitkem je geometrie. Po letech používáme pravítka, křivítka, kružítka, tužky a nůžky jako při výtvarné výchově na základní škole. Markétka už získala slušnou praxi při práci s řezacím kolečkem, což je neskutečný zázrak. Namísto špendlíků si Markétka z AliExpress (mimo hromadu jiných věcí za 1 dolar) koupila kolíčky na chytání látky namísto špendlíků, ze kterých mám panickou hrůzu. Kdybyste mě viděli, jak si oblékám střih, který je jen sešpendlený, dostali byste záchvat smíchu. V každém případě je stále na denním pořádku, tedy v dny, kdy se šije, že z pracovny vyletí pár emocí až se i Kryštůfek (náš hafan) probere z hlubokého pohroužení a podívá se na mě pohledem, “Panička zase zvětšuje raglánový rukáv a nevyšlo to podle představ, že?”

V každém případě, dnes Markétka dokončila skládanou sukni, které se jí moc povedla. Je vyrobená ze starého povlečení a pás je ze zbytků látek. Prostě paráda. Na příště jsem si vyžádal tričko podle oblíbeného střihu, tak jsem hodně zvědavý, jak to dopadne. Určitě očekávejte fotky 🙂

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account