Co dělat, když vás kamarádka žádá o peníze a vy byste jí ráda vyhověla? Ptali jsme se finanční poradkyně Marcely Hrubošové.
Otázka:
Kamarádka začíná podnikat a chce si ode mě půjčit určitý obnos peněz, aby nemusela žádat banku. Jedná se o desetitisíce, ale nechtěla bych o ně přijít, bohužel slyšela jsem už hodně špatných historek na toto téma. Mám, nebo nemám půjčovat? A za jakých podmínek? Mám jí navrhnout sepsání nějaké smlouvy? A jak by měla vypadat, aby byla platná? Je potřeba sepisovat ji u právníka? Co byste doporučila?
Odpověď Marcely Hrubošové:
Půjčování peněz je vždy spojeno s rizikem, že se nám peníze nevrátí nebo se budou vracet mnohem déle, než bychom si přáli. Pokud se tedy rozhodneme půjčit někomu peníze, měli bychom si maximalně pokrýt riziko naší případně ztráty, tedy že o peníze přijdeme. Radím chovat se v takovém případě jako “bankéř” a zaměřit se při půjčce peněz druhé osobě na následující body:
* Komu půjčuji a jakou dosavadní zkušenost s danou osobou mám – splnila vždy co slíbila, drží slovo, vrátila mi vždy vše včas a v pořádku?
* Na jako dobu peníze půjčuji?
* K jakému účelu – pokud je to do podnikání, je podnikání kamarádky ztrátová záležitost, nebo jen potřebuje překlenout nějaké kratší období, kdy má takzvaně peníze už na cestě a čeká každým okamžikem příjem, z něhož je schopná mi půjčky obratem splatit?
* Nabízí mi proti půjčce nějaké zajištění pro případ, že by neměla peníze na úhradu půjčky, abych se uspokojila z něčeho jiného, například směnka, zlato, cenné obrazy a jiné?
Protože se při zvažování rizika ztráty půjčených peněz chováme jako bankéř, vždy doporučuji sepsat mezi sebou smlouvu o půjčce. Vzhledem k tomu, že od roku 2014 platí nový Občanský zákoník a pojmy u půjček se změnily, nechala bych si smlouvu připravit právníkem včetně doporučení na zajištění půjčených peněz. Rozhodně se vyplatí zaplatit právní služby za přípravu smlouvy, která mi chrání můj majetek, než plakat nad rozlitým mlékem, že jsem přišla o své naspořené prostředky. Smlouva nemusí být podepsána u právníka, ale její znění bych si nechala před podpisem vždy právníkem zkontrolovat. Z dvacetileté praxe ve vymáhání pohledávek mohu říci, že pokud půjčit peníze, pak vždy se smlouvou a zajištěním, abych maximálně ochránila svůj majetek. 

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account