61

Afrodita vyzvala na souboj Hrebycka. Přijal! Duel, který ještě ŽENY s.r.o. nezažily!
Díky mému poslednímu, poněkud kontroverznímu, blogu Nejvíc tě zocelí idiot v posteli se rozpoutala poměrně svižná debatička a zrodil nápad – podívat se na některá témata mužským a ženským pohledem. Co se Žen týče, není problém, je to tady naše a můžeme si tu kafrat do aleluja. Ale kde vzít statečné a odvážné zástupce Mužů, aby nás, Ženy, zasvětili (no, to je asi přílišný eufemismus, tak možná uvedli nebo aspoň nechali kuknout 🙂 ) do světa svého myšlení? Jeden se našel a přijal mou výzvu nikoliv na souboj (i když, co????), ale na blogerský duel. Najdete ho tady
Ráda hledám odpovědi. Jenže někdy je zkrátka nenacházím. A když nemůžu najít správnou odpověď, tak začínám hledat správnou otázku. Ta by mě totiž mohla k výsledku dovést.
Jako první téma našeho duoblogování si dovoluji nahodit jednu otázku, kterou už kdysi s neopakovatelným půvabem vyslovila dívka na koštěti:  
 „Co je to? To, mít rád. My jsme to nebrali.“
„No, to je pak těžký. Podívej se, vidíš tenhle hrníček a tenhle talířek? Bez toho talířku by byl ten hrneček vopuštěnej. Proto se vo něj bojí. A kdyby s tím talířkem někdo něco proved, tak to tomu hrnečku nemůže bejt jedno, protože maj bejt pohromadě. Už to chápeš?“ dostalo se jí natolik inteligentní odpovědi, že si ji pamatuji dodnes. Tady není nad čím bádat. To je zkrátka hřebíček [*] . Od té doby tak nějak vím, že hrneček by nevyměnil talířek za žádný jiný navzdory případným kazům, omšelosti, uraženému oušku nebo prasklině. Mám to stejně. Neměním lidi ve svém životě jen proto, že by vyšli z módy, odstěhovali se o kousek či kus dál nebo se objevil někdo s modernějším designem. Patří ke mně navzdory všem jejich nedokonalostem, zlozvykům, úchylkám a já nevím čemu všemu a bez nich bych se cítila dost opuštěná a ztracená. A vím, že oni to mají se mnou taky tak. Někdy jsem totiž na zabití, ale jsem jejich a už si mě zkrátka takovou nechají. A naopak:

  Lenko, mám tě ráda, protože s tebou můžu i brečet a volat ti třeba ve 2 ráno.   
  Ali, mám tě ráda, protože nejsi malicherná, nikdy jsi nade mnou nezlomila hůl, moc jsi mě naučila a ještě mě krášlíš.
  Kuře, mám tě ráda, protože bez tebe by můj život byl pekelně smutný. Vnášíš do něj spoustu radosti.
  Mámo Dano, mám tě ráda, pro tvé velké srdce, do kterého jsi mě bezvýhradně přijala.
  Bobe, mám tě ráda, nejen kvůli nedostižné HM10, kterou mě vytrvale zásobuješ, ale hlavně proto, že mě přijímáš tak, jak ležím a běžím  🙂
  P.K.B., mám tě ráda jako svoje dvojče. Tvoje bolest i radost jsou moje bolesti i radosti.
  Kájko, Petříku, mám vás ráda od chvíle, kdy jste přišli na svět a za to shánění ženichů vás ani nezabiju  🙂
  Petro H., mám tě ráda od prvního okamžiku. Rozum s tím nemá nic společného. Mezi nebem a zemí …. znáš to. 
  Ivo, anděla není možné nemít rád. Ty jsi anděl a navíc se se mnou dělíš o postel. Kdo to může říct? Mám tě moc ráda.
  Jitko, mám tě ráda, protože mě chápeš, neodsuzuješ a když dojdou rady i slova, tak mě jenom pevně obejmeš a držíš.  
  Evo, mám tě ráda, protože bys mi pomohla zakopat mrtvolu, když by na to přišlo a tam, kde všichni krčí rameny, ty najdeš způsob, jak mě vyhrabat ze dna. 
  Romane, mám tě ráda nejen kvůli smaženému květáku a navzdory tomu, že mě vytrvale nazýváš debílkem. Bude mi ctí i radostí ti nadále vybírat košile (i s kravatama) [*] . Ovšem zvaž, jestli to zvládne tvoje peněženka [$] . Beru vždycky to nejlepší :-). Neomylně. 
  Radime, mám tě ráda od chvíle “kdy zahřmělo”. Jsem nekuřačka, ale tehdy jsem práskla hned tři “vítězné” cigarety. Na oslavu vítězství sama nad sebou byla jedna málo :-* .
  Toníčku, mám tě ráda a ty víš proč. Často spolu mlčíme, protože slov netřeba, když je duše v peří.    
  Zurčivý potůčku, Luci, Dari, Pavlo, Petře, Pavle, Roberte, Michale …. mám vás ráda, protože život s vámi dává smysl.
  Ženy s.r.o., mám vás ráda, protože díky vám se zrodila Afrodita a daly jste mému životu jiný směr.
  Zuzo, mám tě ráda, protože lepší dceru bych si ani nevymyslela ani nenamalovala.
  Mami, tati, ségro, brácho, Ivi, Kubi, Honzo mám vás ráda bezpodmínečně. Odjakživa a určitě až do smrti i když vás mám takzvaně na příděl. Pánbůh mě má rád, protože bych si nevybrala líp. 
  Všichni, na které jsem zapomněla, mám vás ráda a moc dobře vím proč. A věřím, že mě za to neškrtnete ze seznamu přátel  🙂

Mít rád pro mě ale také znamená nesoudit a nežárlit. Odjakživa říkám (a někteří mě za to fakt nemají rádi :-)), že jsem žárlení prostá. Žárlivost znám jen z vyprávění a jsem tomu ráda. Nesouvisí totiž absolutně s láskou a bytostně nesouhlasím s tvrzením, že kdo nežárlí (aspoň trošku), tak nemiluje nebo nemá rád. Žárlivost = strach, že o objekt své lásky přijdete a proto začínáte provádět bezpečnostní opatření. Aby se váš chlap na jinou ženu ani nepodíval nedejbože s ní prohodil slovo. Aby vaše nejlepší kamarádka náhodou nepotkala jinou babu, co by vás vyšoupla z bedny (nejlepší kamarádka je víc, než nejlepší manžel, to je jasný, ne?). Aby si vaše dítě náhodou nezačalo víc rozumět třeba se ségrou, která ho ale příšerně rozmazluje a dovolí mu všechno a vy, jako matka, spadnete z lopatky. Vidíte? A to ještě není zdaleka všechno, co s sebou žárlivost ruku v ruce nese. Když žárlíte (lhostejno jestli trošku, hodně či patologicky; kdo to bude měřit?) začínáte soudit. Posuzovat. A nakonec logicky odsuzovat. ONA ale moji holčičku rozmazluje. ON se nemá co koukat po jiných, ještě by mohli spolu skončit v posteli a jak já k tomu přijdu, když jsem mu obětovala (!!!) celý život. Ble, ble, ble. A máme tu problémek.
Co s ním????? (otázka jako od Nerudy 🙂 )
Nejprve uděláte bezpečnostní opatření. Vybavíte manžela andělem, aby ho ochránil před zlými živly, vydáte dlouhý seznam zákazů a omezení (vídání, stýkání, telefonování, smsky, maily, kafe, výlety, hříšné myšlenky …. pryč s tím!!!! Tohle je třeba vymýtit i s kořínky 🙂 ), vztah zatížíte všemožnými embargy a také vypilujete kontrolní mechanismy. Ošéfujete jeho telefon, maily, hesla, facebook, každou volnou chvilku, nacvičíte záludné kontrolní otázky v horším případě seženete i odposlouchávací zařízení, šmírovací udělátka či kontaktujete soukromé očko a zosnujete ďábelský plán, který neváháte uvést v život. Boj je boj a nic vám není cizí 3:( . Strašně času, nervů a peněz to žere a je to stejně prd platné. I přes tento dokonalý a neprůstřelný systém, na kterém jste pracovali dnem i nocí, vám ve stáji chcípne další kůň. Popiš chybu??? Tolik energie jste do toho dala :-). Je to jednoduché. NIKDO dlouhodobě nesnese hlídání, ovládání, špehování, manipulaci. Čím víc kontrolujete, tím víc zabíjíte. A svoboda a důvěra, základ každé lásky, jsou ztraceny. Za to vám zůstane na krku mrtvý kůň. Důvody jsou různé – zbabělost, zvyk, neochota udělat změnu, soucit, útrpnost … ale nikdy to není láska. Není totiž možné mít rád člověka, který nás vlastní nebo ovládá. A klidně se můžete stavět na hlavu a odrážet ušima. 
Já když mám někoho ráda, tak věřím, že nemůže jen tak “přejít” k někomu jinému. Věřím tomu celou svou bytostí. Každou buňkou v těle. Je to zkrátka danost. A když nakonec přece jenom jde, tak ať jde. Co s tím mohu udělat? Můžu plakat, vydírat, dělat naschvály, lehnout si na zem a kopat nožičkama, předstírat zhroucení nebo nemoc, vzdychat, manipulovat a třeba ho i zabít. Ale k čemu by mi to bylo? Jak žít vedle někoho, kdo mě nemiluje, nemá rád, ale pouze toleruje? Ze zvyku, povinnosti, lítosti, neochoty nahlédnout věc reálně, zbabělosti, srabáctví, únavy …. Jsou to taky důvody, jistěže. Ale z nich nikdy nevznikne vášeň, posedlost, nadšení, extáze, respekt a obdiv. V takovém vztahu nelze oslavovat, radovat se, smát, těšit se. Časem vás udusí. A najednou máte ve své stáji dva mrtvé koně, kteří se navíc vzájemně mstí, protože svou smrt přičítají tomu druhému. A jsme tam, kde jsme být rozhodně nechtěli. Pomsta, vztek, žárlivost … samé odporné věci. Někdy mi bývá vyčítáno, že dostatečně “nebojuji” a z toho se tak nějak vyvozuje, že o vztah nestojím. Ne. NE. NEEEE!!!! Zkoumám v těchto případech jedinou věc. Jestli jsem schopná dále věřit. Pokud ne, nebojuji. Nemá to pro mě smyslu. Lásku ani úctu si nevybrečím a důvěra je jako provázek. Dá se svázat, ale uzel už napořád zůstane. 
Jestli jsem něco v životě pochopila, tak tohle. Kdysi mi jeden, pro mě moc důležitý, člověk řekl, že mám k lásce velké nadání, protože důvěřuji a věřím. To neznamená, že se nespálím, ale své vztahy nezatěžuji strachem a žárlivostí. A když poznám, že důvěra není vzájemná, jednoduše jdu dál. Bez nenávisti. Bez konfliktu. Bez boje. Mám v sobě citlivé radary, které mě upozorní, že „mít rád“ se mění na něco jiného. Že talířek už beze mě nebude opuštěnej.

  Markéta Procházková: Za tvou řečí
  Cosi mlčí
  za tvou řečí
  jež sterým zpěvem
  chce zcela zaplnit
  kraj našich setkání
  možná jen proto
  aby k nám přestalo
  tak zblízka doléhat
  volání
  mých i tvých propastí

——————————-
A na závěr této úvahy jeden indiánský příběh.
Starý Indián vyprávěl svému vnukovi o boji, který probíhá v nitru každého člověka.
„Synku, ta bitva v každém z nás je boj mezi dvěma vlky. Jeden je zlý – vztek, závist, žárlivost, smutek, sobectví, hrubost, nenávist, sebelítost, faleš, namyšlenost, a ego. Ten druhý je hodný – radost, pokoj, láska, naděje, vyrovnanost, skromnost, laskavost, empatie, štědrost, věrnost, soucit a důvěra.“ Chlapec o tom všem přemýšlel a po chvíli se zeptal
„A který vlk vyhraje?“
„Ten, kterého krmíš,“ odpověděl starý Indián.
———————————-
Takže HREBYCKU, co to znamená “mít rád” pro vás, chlapy????? Přihoď nám sem trošku testosteronu :-* :-* :-*   
 

©2022 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account