Od roku 1507 bil na věži kostela sv. Havla v Havelské ulici na Starém Městě pražském zvon Václav (nazývaný též Eliáš). Vydržel tam až do roku 1916, kdy byl rekvírován pro válečné účely.

Mezi válkami byl ulit nový zvon, který byl v roce 1942 opět rekvírován wehrmachtem. Od té doby místo ve věži zeje prázdnotou.

Letos v říjnu uplyne 80 let od narození a v prosinci 5 let od úmrtí Václava Havla. K připomínce těchto výročí rozhodli jsme se uspořádat veřejnou sbírku, jejímž cílem bude vyrobit chybějící zvon pro kostel sv. Havla.

Nový zvon bude pojmenován Václav a bude nést zmínku, že byl vyroben u příležitosti 80. výročí narození Václava Havla.

Zvon bude mít 100 cm v průměru, cca 100 cm výšku a hmotnost cca 800 kg. Návrh zvonu vytváří studio Olgoj Chorchoj ve spolupráci s grafikem Alešem Najbrtem a výtvarnicí Janou Bačovou Kroftovou. Bude odlit ve zvonařské dílně Grassmayr v Innsbrucku, kde se Václav Havel “podruhé narodil”.
 
 
Pojďme si společně připomenout jeho myšlenky a hodnoty, ke kterým se hlásil. Pojďme v pražském kostele sv. Havla rozeznít zvon Václav, trvalou připomínku odkazu Václava Havla.
 
 
Cesta zvonků

 
Sledujte cestu zvonků
Říká se, že přes šest kontaktů se dostanete ke kterémukoli člověku na zemi. Rozhodli jsme se vyzkoušet, jak propojeni jsou příznivci naší sbírky. Do světa jsme vyslali několik zvonečků s unikátním kódem a sledujeme, kudy putují!
 
 
http://www.zvonvaclav.cz/

 
 

 
“Zvonů není nikdy dost. A Václavů – tedy Havlů – taky ne.”
Marek Eben

 

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account