192

Krásný den s báječnými lidmi a rozhovor s paní hraběnkou Kolowrat přináší Jíťa Kubínová.
Bylo to 19. září 2014. V Rychnově nad Kněžnou, v krásném prostředí hotelu Panorama, se konala konference pod názvem „Krásná díky Orlickým horám“.
Dozvěděla jsem se o ní čirou náhodou. Moc jsem se těšila, protože slibovaný program měl zajímavá témata, a to hlavní, úžasné hosty, kteří se s námi dělili o své životní příběhy a zkušenosti.
Mezi nimi byly i nám známé dvě představitelky ŽENY s. r. o. Eva Čejková Vašková a Renata Kašparová. Setkala jsem se s nimi poprvé.
Jsem moc ráda, že jsem dostala tu možnost a poznala je. Určitě budeme spolu v kontaktu i nadále.
K dalším hostům patřila žena, před kterou opravdu „smekám“. Vzdala se svého krásného života a své práce ve své rodné zemi a následovala manžela, výstižně řečeno, do „neznáma“. Touto ženou je paní doktorka hraběnka Andrea Kolowrat. Krátce jsme spolu pohovořily a já si vzala na paní doktorku kontakt, abychom mohly náš rozhovor poněkud více rozvinout.
Zavolala jsem jí a poprosila ji o schůzku. Měla jsem radost, když bez zaváhání souhlasila a domluvily jsme se na brzkém termínu. Setkání bylo velmi příjemné, protože paní doktorka je milá usměvavá žena a je hezké si s ní povídat.
Tak, a tady je výsledek mých všetečných otázek (Přeci jen, ne každý den se setkáváme se členem šlechtického rodu, že ano?): 😀

Jaké preferujete oslovení?
Nejvíc mám ráda, když mi říkají paní doktorko. Je to vzpomínka z minulosti. Studovala jsem lékařskou fakultu a také nějaký čas vykonávala lékařské povolání se zaměřením na plíce. 
Můžete se nám ve zkratce představit?
Jsem Rakušanka, přímo z Vídně. Když jsem přišla do ČR v r. 2000, neuměla jsem slovo česky. To byla má největší chyba. Když přišly na svět naše 2 děti, byl to největší problém, protože nastala potřeba mnohem víc komunikovat se svým okolím. Musela jsem se rychle česky naučit. Dnes se již domluvím. Do Vídně už jezdím málo. Moje povinnosti zaměstnané ženy a matky dvou školáků mi to moc neumožňují. 
Co pro vás, jako ženu ze „západního“ světa znamenalo rozhodnutí přestěhovat se natrvalo na „východ“?
První byl opravdu velký šok. Kulturní šok. Moc věcí jsem tady nemohla koupit, hodně jsem si přivážela z Rakouska. Lidé z našeho okolí neměli moc zájem o kulturu, hudbu, literaturu. Chyběli mi přátelé, kteří by se o tyto věci zajímali, jako je tomu celkem běžné v Rakousku. Chyběla mi rodina, kamarádi, život ve velkoměstě.
Můžete uvést nějaký konkrétní příklad, co vás překvapilo?
Ano, restaurace! Velmi zakouřené, hodně opilých lidí. Dlouho to trvalo, ale teď je to již podstatně lepší. Kulturní povědomí, zájem o hudbu, divadlo a literaturu stále mezi lidmi roste.
Jaké jsou vaše osobní zájmy, a máte na ně vůbec čas?
Moje koníčky jsou hlavně klasická hudba a literatura, momentálně literární díla 20. století. Teď mám již více času. Děti jsou starší a školu mají déle do odpoledne. Jaký je Váš běžný pracovní den? Vstávám v 6 hodin. Udělám svačinu a snídani pro děti, zavezu je do školy, přijedu zpět asi v 8 hodin. Uklízím, vyřizuji důležité věci, které se týkají zámku, chystám oběd, jedu pro děti a odpoledne se s nimi učím. Udělám další nezbytné záležitosti, které jsou třeba, a večer čtu. A potom velmi rychle usínám.
Aha, takže klasický den zaměstnané matky.
Ano, akorát tady na zámku jsou dlouhé chodby a velké prostory, takže se hodně nachodím. (Dodala paní doktorka se smíchem)
Co děti, jak ty vnímají svůj život zde?
Děti se narodily v Rakousku. Odmalička ale vyrůstají tady, chodí zde do školy a cítí se zde doma.
Jak se tady cítíte teď, s časovým odstupem?
Jsme tady již 14 let. Už je to dobré, zvykla jsem si na místní život, máme zde přátele a i já se zde cítím doma.

Jaký je váš záměr a cíl při využití zámeckých prostor?
Přála bych si, aby zámecké nádvoří bylo plné lidí. Aby se lidem líbilo, co tady uděláme a připravíme. Aby, když zorganizujeme nějaké akce, lidé ocenili naši snahu a projevili zájem o dění na zámku. Mám velkou radost, když uspořádáme nějakou akci, většinou se vstupem zdarma, a lidé přijdou. Snažíme se je dělat pro ně a ne pro sebe. Na druhou stranu jsou zde věci, kterým nerozumím, a je mi z toho smutno. Když zorganizujeme koncerty v našem kostele, kde vstup opravdu není drahý, a jsou nádherné, lidé přijdou v malém počtu. To mě opravdu moc mrzí, protože akce nejen stojí velké peníze, ale hlavně je to organizačně hodně náročné. Neděláme to jen pro sebe, chceme lidem něco dát, něco hodnotného sem do Rychnova přinést. Mohu jít na takový koncert v Praze, ale říkám si, uděláme to i v Rychnově. A pak mě velmi mrzí, když je účast malá.
Odradí vás to od organizování dalších akcí, když vidíte ten nezájem ze strany lidí?
Někdy opravdu ano. Pak potřebuji nějaký čas, než naberu chuť k něčemu dalšímu. Já to vidím asi z jiného úhlu pohledu. Toto jsou běžné věci v Rakousku. Stejné je to i s Vánočními trhy. Vždyť nemusí dělat velké nákupy. Jen ta nádherná atmosféra nazdobených stánků, ulic, nádvoří. Vůně jehličí, svařeného vína a skořice. Vánoční písně a koledy. Na chvíli se zastavit a užít si ten klid a pokoj. To přece stojí za to.
Ano, a s tím souvisí i moje následující otázka. S jakými problémy se potýkáte při organizování Vánočních trhů?
Na tuto otázku Vám odpoví naše paní kastelánka Ing. Zdeňka DOKOUPILOVÁ. Problém je, dostat sem více kvalitních prodejců. Naše představa je, že to budou hlavně řemeslné trhy. Na druhé straně předvánoční čas je plný akcí a prodejci si mohou vybírat, kam pojedou. Stýkají se tady dvě věci – přetíženost prodejců a kvalita zboží. Rádi bychom zde viděli prodejce s rukodělnými výrobky. To, čeho se dotkne lidská ruka. Obyčejné bavlněné tričko koupené na tržnici, když je batikované nebo malované, dotkly se ho lidské ruce, tak to je smyslem toho, co bychom tady rádi podpořili. Energii lidských rukou, která se do výrobku dostává. Aby to nebylo jen někde nakoupené a pak tady vystavené. To je vlastně prodejce, který do toho nic vlastního nevnese. Přejeme si, aby tam bylo vyjádření toho člověka, který se prostřednictvím svého výtvoru realizuje.
Co nabízíte prodejcům?
Kulisy, pěkné romantické prostředí. A letos i novou věc. V Rychnově bývaly tři jarmarky. Městský, muzejní a zámecký. Protože čas obyvatel i finanční možnosti jsou před Vánocemi omezené, dohodli jsme se s paní ředitelkou Muzea a galerie Orlických hor, že uděláme jarmark společně. To znamená, že na zámeckém jarmarku budou trhy jak na nádvoří zámku, tak v prvním patře v prostorách muzea, kde lidé – prodejci, potřebují mít ruce v teple, např. při předvádění paličkování. Kulturní program bude zajišťovat rychnovský dům dětí – tzv. „Déčko“. A to je další partner do našeho projektu. Letos bude novinka, vyzveme děti ze ZŠ, aby si vyrobily vánoční ozdoby na stromeček a nazdobily si svůj určitý strom, který budou mít tady v zámku k dispozici, a bude jich tu víc. Děti se budou moci před svými kamarády, rodiči, prarodiči pochlubit svými výtvory. Stromečky zde zůstanou delší dobu, takže i v období vánočních svátků se mohou návštěvníci přijít podívat a nasát zde tu krásnou zimní a vánoční atmosféru v zámeckých arkádách při svých procházkách městem.
Jarmark bude od 9. do 17. až 19. hod. Podle zájmu lidí. Výstavní prodejní plochy jsou pod podloubím, tzv. se střechou nad hlavou nebo dřevěné domečky na nádvoří osvětlené žárovičkami. Kulturní program plánujeme asi od 13. do 17. hod, tak aby se menší děti, se kterými chtějí rodiče přijít, mohly po obědě vyspat.
Zveme k návštěvě našeho vánočního jarmarku všechny ženy z ŽENY s. r. o., ale i jejich kamarádky, rodinu a známé. Prostě všechny, kteří by chtěli své výrobky předvést a prodávat nebo nakupovat. Těšíme se na výrobky vyrobené s láskou a od srdce. Ráda bych ještě dodala, že zde bude možnost zakoupení vánočních stromečků.
Paní doktorka-hraběnka Kolowrat ještě dodala: Nemáme stanovené žádné vstupné. Již několik let je vstup dobrovolný a výtěžek je věnován na konkrétní charitativní projekt. Nechceme touto akcí vydělávat na lidech, ale podpořit potřebné organizace, které pomáhají. 
Jaké je vaše osobní přání do nového roku 2015?
Abych měla dostatek trpělivosti se svými dětmi. Máme kluka a holku. Oba jsou nyní v pubertě, tak to opravdu není lehké, což všechny mámy znají. Moje maminka se s námi hodně učila. Já se s dětmi musím také učit, ale již zde narážím na jazykovou bariéru, hlavně u matematiky a češtiny. Já se s nimi učím hlavně angličtinu. Můj mateřský jazyk je němčina, takže v tomto směru jsou velké problémy, hlavně s gramatikou.
Sama pro sebe bych si přála, abych nebyla tolik fixována na děti.
Děkuji, paní doktorko, za tento rozhovor a přeji vám hlavně hodně sil, zdraví a rodinnou pohodu.
Tak milé ženy z ŽENY s. r. o., tento rozhovor jsem udělala pro nás všechny, abychom si dokázaly představit, jak se žije na zámku, jaké starosti i radosti zažívá každý den zámecká paní a musím vám říct, že setkání s paní Kolowrat bylo velmi příjemné a jak jsem měla ostych ji oslovit, tak ten ze mne velmi rychle opadl, protože jsme se spolu i hodně zasmály.
Přijměte proto pozvání od paní hraběnky Kolowrat na Vánoční zámecký jarmark, který se koná v sobotu 13. 12. 2014 a pokud máte zájem nabídnout zde své výrobky, volejte paní kastelánku na tel. 733 189 099. [$]

©2022 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account