Jak vnímá svátek sv. Valentýna Weef? To se dozvíte v novém blogu.
Nevím, jak vy, ale já všechen ten shon kolem Valentýna vnímám asi stejně jako kolem Vánoc. Nikdy jsem ho moc nemusela. Jako puberťačka jsem ho celkem dost prožívala. Měla jsem dojem, že když to tak dělají všichni, tak já přeci taky. Ale pak jsem tak nějak postupem času přičichla spíše víc k vůni rozkvetlých třešní na Petříně a dala přednost prvnímu Máji.
Den svatého Valentýna, kdy si zamilované páry vyznávají lásku a obdarovávají se dárky je populární především v USA. A já ho bohužel vnímám velmi komerčně. Nelíbí se mi všechen ten marketingový nátlak, který je přítomen vždy už od začátku února na každé rohu. Do České republiky se tento anglosaský svátek, jehož kořeny lze ale dohledat až ve starověkém Římě, dostal po listopadu 1989.
Chápu ale, že jsou i tací, kteří to vnímají jako den, kdy svému milému či milé udělají radost. Já tak nějak ale chci dělat radost jinak a třeba i dnes nebo zítra. Nepotřebuji to dělat na povel. Nepotřebuji utrácet peníze za dárek, se kterým si vlastně skoro 14 dní lámu hlavu, protože mne tlačí čas, protože toho 14. 2. je přeci Valentýn. Nechce se mi v asi všechen ten byznys točící se kolem tohoto data podporovat. Docela mne ale zajímalo, kolik korun jsou lidé v průměru ochotni investovat do dárku pro svého partnera a tak jsem zabrouzdala na internetu.
„Částka, kterou jsou letos Češi ochotni investovat do valentýnských oslav, se pohybuje mezi 500 až 1000 korun. Muži nechtějí na svých partnerkách šetřit a hodlají utratit až tisíc korun. Ženy utratí v průměru polovinu této částky,“ říká Tomáš Veselý, ředitel depozitních produktů Equa bank.
Nejde o to, že bych nebyla ochotna dát 500 či 1000 Kč za dárek pro svého milého, ale nelíbí se mi všechen ten marketingový humbuk, který kolem tohoto svátku je. Sympatičtější a více se k nám hodící mi přijde 1. Máj a pusa pod rozkvetlou třešní.
