318

Gardénie má ráda motýly. A ráda se s vámi o ně podělí.
Život každého motýla představuje jen docela krátký časový úsek, kdy se věnuje těkání na krásných křídlech a sání nektaru z květů, milostným hrám, páření a kladení vajíček. Tato fáze života trvá u většiny druhů pár týdnů. Pouze ve vyjímečných, ne příliš četných případech dospělí motýli přezimují.
Zvláštní případ motýla, který přezimuje je žlutásek řešetlákový, který i v létě tráví nějaký čas v klidu. Biologickou dospělého funkcí motýla je prostě rozmnožování a rozšíření. Nepoměrně delší dobu tráví motýl ve stadiu vajíčka a housenky.
Podívejme se na vajíčka, stojí to za to.
Vajíčko je vskutku umělecké dílo přírody. Každý pozorovatel ptáků zná rozmanitost barev a kreseb na skořápkách, avšak tvary ptačích vajec se od sebe jen patrně liší. Naproti tomu vajíčka motýlů jsou mnohonásobně pestřejší a tvarově proměnlivější. Věčná škoda, že jsou tak malá. Na rozdíl od ptačích snůšek, které jsou nepočetné motýli vytvářejí mnohdy obrovské kupy, sestavy, plochy, sloupky, řady či hrozny vajíček nejpodivnějších barev a tvarů s krásnými povrchovými srukturami.
Motýlí matky kladou svá vajíčka bud´jednotlivě nebo v hustých slucích, ale vždy na přesně určenou rostlinu, která poskytuje výživu housenkám. Mnohé motýli jsou velmi vyběračné, například housenky vzácných jasońů horských. Žijí pouze na rozchodníku bílém a raději hladoví, než by ochutnali nějakou jinou zeleň.
Většina druhů motýlů není tak těsně vázána na jeden druh, ale jsou specializovány na určité čeledi rostlin. K takovým patří půvabný otakárek fenyklový, který klade svá vajíčka výhradně na vonné listy některých miříkovitých, například mrkev, pastińák nebo kmín a fenykl.
Díky tomu si housenky různých druhů motýlů nekonkurují tolik, jako třeba bíložraví savci.

©2022 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account