100

Norbert je staroněmeckým mužským křestním jménem. Jméno pochází z německých slov „nord” („sever”) a „beraht” („jasný”, „světlý”, „zářivý”). Vykládá se jako „slavný seveřan”, „světlo severu”, také „polární záře”.

Norbert je zajímavým mužským jménem, které zajímavého dělá i svého nositele. Jméno zní tvrdě, je také spojeno s drsnými severskými zeměmi. Silným a charismatickým mužem bude i nositel jména Norbert.

Jméno Norbert má i ženskou variantu ve jménu Norberta. Domáckými podobami jména jsou Norbertek, Bertek, Berta, Bertík, Bert, Nora, Norek apod. Jméno Norbert se užívá nejenom v češtině, ale také ve slovenštině, angličtině, němčině, francouzštině, polštině, maďarštině nebo holandštině. Španělská, portugalská a italská verze jména je Norberto.

V České republice žije něco málo přes tisíc mužů tohoto jména.

Jméno Norbert nosil například světec Norbert z Xantenu, také český spisovatel a cestovatel Norbert Frýd nebo americký matematik Norbert Wiener, zakladatel kybernetiky. Dnes jméno náleží například k českému herci a hudebníkovi Norbertovi Lichému, nosí ho i zpěvák Norbert Peliczký.

©2022 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account