94

Mužské křestní jméno Dobroslav má slovanský původ. Jeho význam je skutečně „dobro oslavující“ či „slavný svojí dobrotou“ tak, jak je to z jména patrné na první pohled. Jméno se často vyskytuje u jižních a východních Slovanů, v Česku se vyskytuje více ve své domácí variantě Slávek.

Muž jménem Dobroslav je jistě dobrotivý a laskavý. Dobroslav může být dle významu svého jména i slavný a pokud ne, svoji dobrotu oslavuje raději neveřejně.

Dobroslav je mužským křestním jménem s ženskou variantou v podobě jména Dobruše. Je příbuzné se jmény Dobromil či Dobromír, v Česku se užívá i jeho domácí varianta Slávek. Významově je příbuzné i s řeckými jmény Agaton a Agáta. Domácky se Dobroslavovi může říkat Dobra, Dobroš, Dobeš, také Slávek, Sláva, zdrobněle pak Dobroslávek. Jméno se vyskytuje i ve slovenštině, ruštině, chorvatštině a bulharštině. Polská podoba je Dobrosław.

V naší zemi bychom nalezli zhruba 500 mužů užívajících toto jméno.

Mezi nositele jména Dobroslav patřil český malíř, grafik, ilustrátor a karikaturista Dobroslav Foll. Jméno nosil i slovenský spisovatel, kulturní publicista a literární kritik Dobroslav Chrobák.

©2022 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account