Mužské křestní jméno Květoslav vzniklo jako slovanská varianta původně latinského jména Florián, Florianus. Z latiny se pak překládá jako „kvetoucí“, „květinový“ nebo také „květy oslavující“ či „květy oslavovaný“.

Květoslav je bezesporu zajímavým jménem, které voní po nejrůznějších květech. Květy jsou blízké především ženám, a tak by ženám měl být blízký i muž jménem Květoslav.

Mužské křestní jméno Květoslav má i ženský protějšek ve jménu Květoslava nebo Květa. Významově příbuzné je i s latinským jménem Florián. Domácími podobami jména jsou Květoslávek, Květoušek, Květa, Květek, také Sláva, Slávek aj. Jméno se jako Kvetoslav užívá i ve slovenštině. Srbochorvatská verze jména je Cvetislav, bulharská a ruská pak Cvetomir.

V naší republice bychom našli zhruba tři tisícovky Květoslavů.

Nositelem jména byl český prozaik Květoslav František Sedláček nebo český jogín, zástupce a zastánce praktické mystiky Květoslav Minařík. Jméno nosil také literární vědec Květoslav Chvatík. Na své jméno je jistě hrdý ibývalý český plavec, mnohonásobný mistr České republiky, dvojnásobný juniorský mistr Evropy, druhý na ME 2002 v krátkém bazénu na 200 metrů volný způsob a druhý na MS 2002 na 400 metrů volný způsob taktéž v krátkém bazénu Květoslav Svoboda.

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account