94

Mužské křestní jméno Bohumil má řecký původ. Slovanské jméno Bohumil i jeho ženský protějšek Bohumila pochází z řeckého jména Theofil, Theophilos s překladem „Bohu milý“, „Bohem milovaný“ nebo také „Boha milující“. V řečtině totiž „théos“ znamená „Bůh“ a „filos“ „milý“. Jméno významově odpovídá také jménu Amadeus s významem „ten, kdo miluje Boha“.

Bohumil je slovanským křestním jménem pro muže, s ženskou variantou ve jménu Bohumila. Významově (a původem) je příbuzné z řeckými jmény Theofil a Amadeus. Domáckými podobami jména jsou například Bohouš, Bohuš, Božík, Bóža, Míla, Milek nebo zdrobněle Bohumilek.

V České republice žije v současné době necelých 20 tisích Bohumilů, obliba tohoto jména v posledních letech lehce klesá.

Jméno Bohumil nosilo mnoho významných osobností české historie, mj. světově proslulý spisovatel Bohumil Hrabal či autor dětských knížek Bohumil Říha. Patřilo též výbornému herci Bohumilu Záhorskému. Z žijících Bohumilů připomínám výborného herce Bohumila Klepla, či zpěváky Bohumila Matuše, který je znám spíše jako Bohuš Matuš či Bohumila “Bohouše” Josefa.

©2022 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account