89

Mužské křestní jméno Alexandr nebo jeho varianta Alexander má řecký původ. Pochází z řeckého slova Alexandros, který se dá přeložit jako „obránce mužů“ („alexó“ v řečtině znamená „bráním“, „anér“ je pak druhým pádem slova „andros“ – muž). V češtině je jméno známé také jako Saša. Patronem jména je Alexandr Veliký, snad nejslavnější Alexandr všech dob.

Alexandr Veliký již celé věky ční nad ostatními postavami dějin lidstva. Jméno Alexandr je tak spojeno se slávou a velikostí ducha, ta je podpořena i doslovným překladem jména jako „ochránce mužů“.

Jméno Alexandr má i svoji ženskou variantu Alexandra. Alternativní podoba jména je Alexander nebo zkráceně jenom Alex. Nejoblíbenější domáckou variantou jména je Saša, která je v českých zemích široce zažitá.

Jméno Alexander užívá i slovenština, němčina nebo angličtina. Italština zná jméno jako Alessandro, španělština Alejandro, francouzština Alexandre. V polštině má jméno podobu Aleksander, v bulharštině Aleksandar, v rumunštině Alexandru. Zajímavá je maďarská podoba jména znějící Sándor.

V současnosti žije v naší zemi kolem 9 tisíc mužů s některou z variant jména Alexandr.

Mezi českými nositeli jména Alexandr najdeme populárního herce Sašu Rašilova, který je stejného jména již třetí v řadě, po jeho otci – režisérovi a dědovi, slavnému herci. Jméno Saša je též spojeno s českým režisérem Sašou Gedeonem. Jméno Alexander máme pak hlavně my starší spojené s televizním moderátorem a hlasatelem panem Alexandrem Hemalou.

©2022 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account