Ženské křestní jméno Marie je nejužívanějším českým jménem. Jeho význam však není zcela jednoznačný. Jde o prastaré hebrejské jméno, které se objevuje již v Bibli. Pochází zřejmě z hebrejského jména Mirjam (česky Miriam), kterému se přisuzuje egyptský původ. Pocházelo by z egyptského „merit amm” s významem „milovaná Bohem”. Jméno bývá spojováno i přímo s hebrejským slovem „mara” s překladem „drsný” či „hořký”. „Mara se však může překládat i ze sanskrtu, kde znamená „ničitel”. Aramejskou podobou jména Marie je Marjam. Z aramejštiny se jméno může překládat jako „kapka moře”, také „krásná” nebo jen „paní”.

Ženské křestní jméno Marie má mnoho variant a jmen významově příbuzných. Ve staročeské podobě se vyskytuje jako Máři, variacemi jména jsou Maria, Mariam, Maryam, Miriam, také Maruše, Marika nebo Marisa (kombinace jmen Marie a Luisa). Dalšími verzemi jména jsou i Maryša, Mariana aj. Domáckými podobami jména jsou Maruška, Mařenka, Maruna, Mařka, Mařa, Máňa, Mája, Majka, také Madla, Madlenka, Márinka, Mánička, Máša, Mášenka, Manka, Mančina, Mančinka apod.

Jméno se jako Mária užívá i na Slovensku a v Maďarsku. Anglickými verzemi jména jsou Marie či Maria, zkráceně Mary, irskými variacemi jména jsou Maire či Maura, německými pak Marie a Maria. Francouzsky se jméno užívá jako Marie či Marion, španělsky jako Maria, stejně tak i italsky, rumunsky nebo polsky. Ruská podoba jména je Marija.

V současnosti v naší republice žije na 300 tisíc žen s tímto jménem.

Jednou z nejznámějších českých nositelek tohoto jména je bezesporu vynikající zpěvačka paní Marie Rottrová. Dále skvělá režisérka a scénáristka hlavně dětských filmů paní Marie Poledňáková. Jméno proslavily i starší herečky – například Marie Rosůlková, Marie Motlová či Marie Drahokoupilová, nosí ho však i jejich mladší nástupkyně Marie Doležalová. A najdeme ho i u mnohých spisovatelek, například Marie Majerová, Marie Pujmanová či Marie Kubátová.

 

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account