100

Nestává se často, tím spíš novinářkám na volné noze, aby dostaly dopis. Děkovný dopis. 

Mně přišel jeden z mála včera odpoledne do tramvaje číslo 22. Poklepala jsem na ikonu pošty na mobilním telefonu a ponořila se do řádků od Martiny, jejíž jméno mi nic neříkalo. Ani nemohlo. Martina je sestra ženy jménem Eva, kterou jsem zpovídala do říjnového čísla časopisu Moje psychologie. Čísla, které bylo věnované rakovině prsu a kam jsem připravovala projekt se ženami po ablaci, které se o zákroku nebály promluvit a ještě se nechaly vyfotit. Eva byla jedna z nich a její sestra mi v dopise děkovala. Za článek, který jsem citlivě sepsala. A jménem Evy za celé odpoledne s týmem, které si tolik užila, že jí stálo za to o něm dopodrobna vyprávět sestře žijící v zahraničí.  

Seděla jsem v tramvaji a četla.
Ve stresu.
Vyčerpaná ze dvou rozhovorů.
Z uzávěrky, která je zítra, když já před pěti minutami teprve skončila rozhovor.
Naštvaná, že se v Česku včas neplatí faktury, tudíž už třetí den nosím v pěněžence dvacetikorunu a na schůzkách si objednávám zásadně vodu z kohoutku, která je zdarma.

Jak bizarní, když vezmu v úvahu všechny ty luxusní časopisy, pro které píšu.  
Kde se to hemží přetvářkou, že si letos opět půjdeme pro zimní kabát do Pařížské, když ve skutečnosti máme sotva na ten ze Zary.
Kde je tolik módy a kosmetiky (podle průzkumů z toho důvodu, že si to tak přejeme), že mám pocit, že moje témata zahalí drahé zimní šály nebo zalijí nové odstíny laků na nehty.
Že můj, pravda idealistický sen, proč jsem si kdysi vybrala tuto profesi, totiž abych inspirovala, motivovala, pomáhala k zamyšlení, ztratil smysl, protože z trafiky zmizí přesně každého prvního následujícího měsíce a poté už si mé texty nikdo nevzpomene.  
Pochybuju.
Čím déle tuto profesi dělám, tím více.
Má moje práce smysl?
Čtete moje řádky?

ANO!

Martina mi píše poděkování.
A taky že Eva umírá. Pokud se nestane zázrak, má před sebou dny, v lepším případně týdny.
Eva, která mi pouhý den po rozhovoru volala, aby mi oznámila, že i když si před lety nechala odstranit obě ňadra, rakovina se jí vrátila. Ale že ona bude bojovat. Že by to do našeho povídání ráda doplnila a také řekla lidem o své víře v Boha.
Pakliže mají pravdu lidé, kteří tvrdí, že k novinařině patří určitá míra schopnosti odpoutat se od profese, cynismu, snad i lhostejnosti, pak jsem si vybrala špatné povolání.
Brečela jsem 17. září.
A brečím i 4. listopadu, po cestě z I. P. Pavlova až na Zličín.
Z očí mi tečou slzy a v hlavě se snažím sumírovat odpověď. Doma ani nezouvám boty a rovnou sedám k počítači, abych Martině odepsala. “Milá Martino”, vypadne ze mě po deseti minutách, načež si jdu uvařit čaj. Pak druhý. Pak si dám kousek bábovky, kterou jsem upekla pro zítřejší návštěvu. Pak cosi napíšu, abych to s dalšími pěti kousky bábovky všechno naštvaně smazala. Až pak se konečně vykašlu na přemýšlení a píšu své emoce. Jak mi ženy včetně Evy vyprávěly o tom, že jestli něco nesnášejí, pak lítost. A jak si nedokážu pomoct. Že pláču. Že děkuju. A že pokud můžu být jakkoliv užitečná, ať už jako Jana Benešovská nebo Jana Benešovská – novinářka, prosím, aby mi o tom Martina dala vědět.

Protože nejhorší je mlčet.
A myslet si, že druzí vědí.
Protože máme přece čísla! O čtenosti, o počtu žen s rakovinou prsu, o …
Děkuji, Evo, že jste se podělila. A děkuji, Martino, že jste napsala.
Není to samozřejmost.

©2022 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account